Lekarze apelują o systemową pomoc w dostarczeniu leków dla pacjentów w ukraińskich szpitalach psychiatrycznych

Potrzebna jest systemowa pomoc w organizacji transportu leków do szpitali psychiatrycznych i utworzenie korytarzy ewakuacji z regionów, w których toczy się wojna – apelowali na czwartkowej konferencji prasowej lekarze psychiatrzy z Ukrainy i Polski.

Myśląc o grupach społecznych, które wojna dotyka najbardziej – w pierwszej kolejności wymieniamy dzieci do 7. roku życia i osoby starsze. Tymczasem osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego wymagają szczególnej troski, również ze względu na łatwą stygmatyzację, której doświadczają. Prowadzi to do ich „znikania z pola zainteresowania” – powiedział obecny na konferencji prof. Marek Balicki, współinicjator pierwszej polskiej ustawy chroniącej prawa pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Dr Jurij Zakał, wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa, opowiadał o dramatycznej sytuacji pacjentów uwięzionych w szpitalach, zlokalizowanych w miejscach ostrzeliwanych i bombardowanych. „Wszyscy mówią o dwóch rzeczach – lekach i ewakuacji z regionów, w których toczy się wojna” – powiedział dr Zakał, obecnie przebywający we Lwowie.

Podkreślił jednocześnie, że pomoc spływa różnymi kanałami, ale bez utworzenia korytarzy, nie dotrze ona do osób najbardziej potrzebujących. Wskazał również, że w obecnej chwili nie sposób dowiedzieć się czegokolwiek o losach rodzin pacjentów.

Obecny na konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prof. Jerzy Samochowiec, mówił o zorganizowanych już zbiórkach pieniędzy na leki i środki medyczne.

„37 towarzystw skupionych w Europejskim Towarzystwie Psychiatrycznym – wśród nich – jedno towarzystwo psychiatryczne białoruskie i jedno rosyjskie – podpisało apel potępiający agresję na Ukrainę i nawołujący do zaprzestania działań wojennych oraz pomocy pacjentom psychiatrycznym” – powiedział prof. Samochowiec.

Samochowiec poinformował, że tworzone są listy ośrodków, w których są specjaliści mówiący w języku ukraińskim, ale też w wielu miejscach są zatrudniani tłumacze. Odpowiednia lista jest dostępna na stronie Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Osoby z doświadczeniem traumy wojennej mogą szukać informacji i pomocy również na stronie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Profesor mówił również, że trwają działania nad stworzeniem systemowej pomocy w dostarczaniu leków psychiatrycznych do Ukrainy.

„To musi być pomoc z poziomu ministerstwa, bo w Polsce nie można tak po prostu wykupić leków psychiatrycznych i przesłać do Ukrainy” – powiedział Samochowiec. Zaznaczył, że indywidualna pomoc, polegająca na „odruchu serca” – kiedy polski pacjent chce odstąpić część swoich leków osobom w Ukrainie, nie ma sensu, bo leki psychiatryczne podaje się długoterminowo, a nie jednorazowo. Stąd apel o wypracowanie systemowych rozwiązań.

„Pomagać możemy jedynie przy wykorzystaniu Agencji Rezerw i musi to być działanie planowe. Rząd Bawarii przygotował kilka kontenerów leków. Są one obecnie w Poczdamie i czekają na przesyłkę do centrum dystrybucji w Ukrainie” – wyjaśnił prof. Samochowiec.

Urszula Kaczorowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również