Michałkiewicz: program „za życiem” – kompleksowy, bez ograniczeń czasowych

Michałkiewicz: program "za życiem" - kompleksowy, bez ograniczeń czasowych

Program "za życiem" ma być programem kompleksowym, wieloletnim, bez ograniczeń czasowych - zapowiedział 17 stycznia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że na realizację programu są zapewnione środki budżetowe.

– 4 listopada (2016 roku) została uchwalona ustawa za życiem, która w artykule 12 nakładała na rząd obowiązek przyjęcia do końca roku programu „za życiem”, ten program rząd 20 grudnia przyjął uchwałą. Faktycznie mamy w tej chwili program, który od 1 stycznia zaczął być realizowany – powiedział Michałkiewicz 17 stycznia w Programie I Polskiego Radia.

Jak przekonywał, program „za życiem” ma być programem kompleksowym, wieloletnim, bez ograniczeń czasowych. – On (program) jest w tej chwili przygotowywany do realizacji, program jest przewidziany bezterminowo, mamy harmonogram na pierwszych pięć lat, i także zapewnione środki budżetowe – zadeklarował wiceminister.

– Poszczególne rozwiązania będą wprowadzone poprzez zmiany ustawowe, poprzez stworzenie nowych aktów legislacyjnych, poprzez ogłaszanie różnego rodzaju konkursów, więc ten proces realizacji programu jest oczywiście rozłożony na raty. W tej chwili do prac rządu wpisaliśmy zmiany ustawy o rehabilitacji i innych ustaw; chcemy, żeby od 1 lipca taki pakiet pierwszych rozwiązań wszedł w życie – powiedział Michałkiewicz.

Wcześniej Michałkiewicz informował, że na program „za życiem” w ciągu pięciu lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. na ten cel będzie przeznaczonych 511 mln zł.

20 grudnia Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia programu „za życiem”. Rodziny w ramach tego programu będą mogły liczyć m.in. na 120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej, preferencje w programie „Mieszkanie plus”, łatwiejszy dostęp do rehabilitacji.

Powstanie programu premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października 2016 roku, kiedy Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży.(PAP)

mrr/ woj/

Data publikacji:17.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również