Mirosław Piesak Człowiekiem bez barier 2021

Gala - laureaci obu konkursów

Mirosław Piesak, wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej, został Człowiekiem bez barier 2021! Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia 2021 r. w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Podczas Gali przyznano także: Nagrodę Specjalną, Nagrodę Publiczności, Nagrodę dla Osobowości Internetowej oraz nagrody dla zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Laur paraolimpijski”.

Tytuł „Człowiek bez barier” to jedna z najważniejszych nagród środowiska osób z niepełnosprawnościami. Celem konkursu, realizowanego już od 19 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier. Podczas dziewiętnastu edycji Jury konkursu nagrodziło ponad 100 osób, prezentujących niezwykle barwną mozaikę umiejętności, talentów i zawodów. Są wśród nich wykładowcy akademiccy, politycy, samorządowcy, artyści, ludzie mediów i sportowcy.

– Od swojej pierwszej edycji, czyli od 2003 r., konkurs „Człowiek bez barier” jest niezwykle ważnym narzędziem w batalii o zmianę społecznego postrzegania osób z niepełnosprawnościami – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji – Człowiek bez barier, realizując bez lęku swoje cele i marzenia, przekonuje bowiem otoczenie, że nie można na niego patrzeć przez pryzmat bólu i cierpienia. Jeżeli czegoś oczekuje od innych, to nie jest to litość, ale takie wsparcie, które będzie mu pomagać realizować się jako człowiek wolny i niezależny. Słowa klucze dzisiejszego spotkania to „Sztuka życia”, czyli umiejętność życia. To sztuka odkrywania swoich talentów, swoich możliwości, pokonywania przeciwności, ale też jest to sztuka dawania przykładu nam wszystkim.

Gala konkursu „Człowiek bez barier 2021” odbyła się 3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkursowi i uroczystości patronowała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– Cieszę się, że mogę patronować tak wyjątkowej inicjatywie, której celem jest uhonorowanie osób na co dzień pokonujących bariery związane z niepełnosprawnością. Gratuluję wszystkim laureatom i wyróżnionym. Jesteście Państwo prawdziwymi bohaterami. Nie tylko budzącymi podziw, ale także inspirującymi swoimi przykładem. Jestem pewna, że nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale każdy z nas, patrząc na Państwa może nabierać życiowej odwagi i uczyć się jak stawiać czoła przeciwnościom – powiedziała małżonka prezydenta RP w specjalnym przesłaniu do gości Gali.

Z powodu pandemii, wydarzenie w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się bez udziału publiczności, z transmisją online. Galę poprowadziła dziennikarka Marta Kielczyk, a oprawę artystyczną zapewnił Grzegorz Płonka – „Człowiek bez barier 2016”, pianista, kompozytor, zwany też Beethovenem z Murzasichla, którego historia zainspirowała Bartosza Blaschke do realizacji filmu „Sonata” (premiera w styczniu 2022 r.)

Mirosław Piesak – Człowiek bez barier 2021

Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Mirosław Piesak – sportowiec, mistrz świata i Europy, paraolimpijczyk, instruktor i propagator aktywnej rehabilitacji, społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami. Ma 63 lata i mieszka w Bydgoszczy. W 1982 r., po nieudanym skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i paraliżu czterokończynowego. Po 4 latach podróży po szpitalach i sanatoriach oraz intensywnej rehabilitacji odzyskał częściowo sprawność, ale porusza się na wózku.

Mirosław Piesak jest utytułowanym sportowcem z niepełnosprawnością. Trenował kilka dyscyplin lekkoatletycznych (wyścigi na wózkach, pchnięcie kulą, rzut dyskiem i rzut oszczepem) oraz pływanie. Przez 14 lat, jako członek kadry narodowej niepełnosprawnych pływaków, zdobył dla Polski medale każdej barwy na 4 paraolimpiadach, 4 mistrzostwach świata i 4 mistrzostwach Europy. Jest także wieloletnim instruktorem pływania, instruktorem techniki jazdy na wózku, ogólnokondycyjnym i tenisa stołowego, a także instruktorem i prowadzącym obozy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR). Propaguje ideę aktywnej rehabilitacji i jest pierwszym tetraplegikiem, który przejechał na zwykłym wózku Maraton Warszawski (1989 r.) – dystans 42 km 195m w czasie 6 h i 24 min.

Po zakończeniu kariery sportowej Mirosław Piesak zaangażował się w działania promujące sport osób z niepełnosprawnościami. Obecnie, jako mieszkaniec domu pomocy społecznej, działa także na rzecz poprawy warunków życia w DPS-ach i usuwania nieprawidłowości w systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Zaangażował się także w budowę Osady Janaszkowo – realizowanego przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjno-treningowo-wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Wąsoszach pod Koninem. Za swoje dokonania sportowe i działalność społeczną Mirosław Piesak został odznaczony w 1996 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Nie byłbym tu dzisiaj, gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy od prawie 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od mojego wypadku, czuwają nade mną, wspierają mnie i dzięki którym stałem się człowiekiem niezależnym. Nie sądziłem, że u kresu swojego życia jeszcze gdzieś zwyciężę. Dziś, odbierając tę nagrodę jestem pewien, że nie zmarnowałem swojego życia – powiedział Mirosław Piesak.

Nagroda Specjalna dla Krzysztofa Głombowicza

Jury konkursu „Człowiek bez barier” wyróżniło tegoroczną Nagrodą Specjalną Krzysztofa Głombowicza – dziennikarza, korespondenta i komentatora sportowego (m.in. 5 igrzysk paraolimpijskich), konferansjera, sportowca, współzałożyciela Stowarzyszenia „Start Bydgoszcz” oraz społecznika.

– Jestem przedstawicielem, tych wszystkich osób z niepełnosprawnością, które wzięły swoje życie w swoje ręce. „Krzysiu – mówiła moja mama – Ja wiem, że tobie jest trudno odnaleźć się w tym świecie. Ale, proszę, zawalcz o siebie. Jeśli nie możesz na stojąco to usiądź. Jeśli nie możesz usiąść to uklęknij. Ale walcz!” Więc zawalczyłem – wspominał wzruszony Krzysztof Głombowicz, który od dzieciństwa zmaga się z powikłaniami po chorobie polio.

Nagrody użytkowników portalu Niepelnosprawni.pl

Podczas Gali w Zamku Królewskim wręczono też statuetki zwycięzcom dwóch plebiscytów, przeprowadzonych na portalu Niepelnosprawni.pl. W plebiscycie pierwszym, na Osobowość Internetową oddano prawie 7 tysięcy głosów, a jego zwyciężczynią jest Reneta Orłowska – pedagożka, nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, edukatorka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kobiet i seksualności, autorka bloga zaniczka.pl. Otrzymała ona ponad 1900 głosów.

W drugim plebiscycie,w którym oddano ponad 17 tysięcy (!) głosów, użytkownicy portalu Niepelnosprawni.pl przyznawali swoją Nagrodę Publiczności. W tym toku wyróżniono nią Paulę Rakowską. Uczestniczka II sezonu programu „Down the Road”, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt oraz promotorka zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną zdobyła w głosowaniu 4756 głosów. Drugie miejsce, z liczbą 3 100 głosów zajęła Karolina Bartosik – lekarka weterynarii, działaczka społeczna na rzecz zwierząt, założyciela Fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali.

Wyróżnienia

Kapituła konkursu „Człowiek bez barier 2021” przyznała z kolei cztery wyróżnienia, a otrzymali je:

Karolina Cybula – pedagożka, psycholożka, wolontariuszka m.in. hospicjum, telefonu wsparcia dla osób w żałobie, edukatorka społeczna na temat niepełnosprawności, organizatorka akcji charytatywnych, osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym,

Róża Kozakowska – paraolimpijka, lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie maczugą, dwukrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, chora na neuroboreliozę stawowo-mózgową,

Alicja Stelmaszczyk – mentorka osób nowo ociemniałych, pedagog, założycielka przedsiębiorstwa społecznego, oraz fundacji Na Kole, instruktorka turystyki rowerowej,

– Robert Zarzecki – fizjoterapeuta i masażysta, prezes Fundacji Widzimy Inaczej, propagator blind tenisa, podróżnik, żeglarz, inicjator i realizator akcji społecznych.

Laur Paraolimpijski po raz pierwszy!

Ogólnopolski Konkurs Poezji „Laur Paraolimpijski“ jako jedyny w Polsce nagradza utwory poetyckie, których motywem jest sport osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej edycji tej nowej inicjatywy Integracji, realizowanej wspólnie z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, a pod patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce wzięło udział 230 autorów nadsyłając 432 utwory. Do czołówki ocenianej przez jury zakwalifikowały się 153 utwory.

– Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wybierając wiersze, kierowaliśmy się ich wartościami poetyckimi, ale cóż to jest wartość poetycka? Raz będzie to jakiś wysmakowany warsztat, a raz oszczędność słowa i pewna świadomość ograniczeń. Staraliśmy się wyważyć pomiędzy autentyzmem doświadczenia a warsztatem literackim – powiedziała przewodnicząca jury prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, poetka, pisarka, literaturoznawczyni i wykładowczyni akademicka.

Zwycięzcą 1. edycji konkursu Laur Paraolimpijski został Jerzy Fryckowski a nagrodzono go za trzy sonety poświęcone paraolimpijczykom z Tokio – Joannie Mazur (bieg na uwięzi), Justynie Kozdryk (podnoszenie ciężarów) i Piotrowi Kosewiczowi (rzut dyskiem). II nagrodę przyznano ex aequo – Mateuszowi Barczykowi i Marioli Kruszewskiej, III – Marcinowi Hałasiowi, a wyróżnienie otrzymała Monika Deker-Kot.

Dodatkowe materiały wideo oraz folder o tegorocznych laureatach do pobrania pod linkami:

https://cutt.ly/CBB2021_Filmy

https://cutt.ly/CBB2021_Folder

Partner Instytucjonalny: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Partnerzy główni: Fundacja Orange, Fundacja PZU

Partnerzy: Fundacja PKO Banku Polskiego, BNP Paribas Bank Polska, Fundacja ORLEN, Polpharma, Coloplast, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, PKP Intercity
Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl

Zobacz galerię…

Integracja, fot. Marta Kuśmierz / Integracja

Data publikacji: 04.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również