Możemy pomóc rodzinie represjonowanego artysty z Białorusi

Aktor, reżyser, instruktor Nieprzetartego Szlaku – „Непратаптаны Шлях” w Białorusi, potrzebuje naszego wsparcia. Przebywa w więzieniu, a jego rodzina została bez opieki. Siergiej Wołkow jest aktorem Poleskiego Teatru Dramatycznego w Pińsku w Białorusi oraz  reżyserem Inkluzywnego Teatru Preodolenie (Przezwyciężanie). Od wielu lat Siergiej wraz z Teatrem współtworzy Neprataptany Szlach w Białorusi.

Siergiej został zatrzymany w Pińsku 7 maja 2021 roku. Obecnie oczekuje w areszcie śledczym na proces, który ma się odbyć w Brześciu. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na 31 maja. Zarzuty wobec Sergieja dotyczą wydarzeń z sierpnia 2020 roku, czyli uczestnictwa w pokojowym wiecu przeciwko sfałszowanym wyborom w Białorusi.

Fundacja Nieprzetartego Szlaku uruchomiła zbiórkę pieniędzy na rzecz rodziny represjonowanego instruktora – https://zrzutka.pl/hj739d. Sergiej prywatnie jest ojcem trzech synów, najstarszy z nich, Victor jest osobą z niepełnosprawnością, ma porażenie mózgowe. W obecnej sytuacji rodzina artysty pozostała bez opieki, bez środków do życia i bardzo potrzebują naszego wsparcia.

Przedstawiciele z Fundacji Nieprzetartego Szlaku pozostają w stałym kontakcie z bliskimi i współpracownikami aresztowanego artysty. Ostatnie informacje od przyjaciół z Białorusi potwierdzają, że Sergiej czuje się dobrze, nie został pobity.

– Wczoraj przyjaciele Sergieja widzieli się z Nim i przekazali pozdrowienia z Polski oraz słowa wsparcia, które dotychczas pojawiły się w komentarzach pod postem na naszym Facebooku. Dotarły do nas gorące podziękowania od samego Sergieja za uruchomioną zbiórkę i dobre słowa – mówi Michał Stanowski, prezes Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Organizatorzy Nieprzetartego Szlaku z Lublina, wspólnie z partnerami z Ukrainy, z Artystyczno-Terapeutycznego Centrum Neprotoprana Stezhyna, w roku 2004 realizowali projekt przeniesienia idei pracy artystycznej z osobami z niepełnosprawnościami na Białoruś. I tak od 2005 roku w Brześciu w Białorusi realizowany jest Neprataptany Szlach – Непратаптаны Шлях. Teatr Preodolenie współtworzy Neprataptany Szlach od samego początku. Wspólne międzynarodowe działania artystyczne osób z niepełnosprawnościami są realizowane systematycznie już od ponad 20 lat.

Siergiej Wołkow z Teatrem Preodolenie z Pińska dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie. Ostatni raz podczas 28. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku „Rock and Roll” w 2018 roku ze spektaklem „Żyły – były dwie żyrafy”. Na zdjęciach Siergiej oraz aktorzy Teatru Preodolenie właśnie z tego przedstawienia. Można wspierać Sergieja i Jego rodzinę przekazując w komentarzach pod postem na profilu Facebook Fundacji Nieprzetartego Szlaku słowa otuchy oraz wspomóc finansowo wpłacając dowolną kwotę na prowadzoną zbiórkę.

Bądźmy solidarni z naszymi kolegami w Białorusi!

Zbiórka na zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hj739d

Fanpage: https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Zobacz galerię…

pr/, fot. archiwum Fundacji Nieprzetartego Szlaku

Data publikacji: 19.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również