Musimy budować świadomość społeczną – pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej za nami

„Bardzo mnie bolało, że w ostatnich latach dialog społeczny praktycznie nie – istniał. Wśród naszych obywateli mamy ekspertów, w przestrzeni publicznej pojawia się tyle mądrych głosów, a politycy w ukryciu, w nocy zatwierdzali plany wbrew obywatelom. Wierzę, że te czasy są mocno minione – mówił 13 marca Łukasz Krasoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, otwierając pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Krajowej Rady Konsultacyjnej.

Pierwsze działania
Podczas posiedzeniaj Rady wiceminister Łukasz Krasoń przedstawił plan prowadzonych prac i działań, a członkowie KRK zatwierdzili stanowiska w sprawie obywatelskiego projektu o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz w sprawie prezydenckiego projektu o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Kwestiami podnoszonymi na posiedzeniu była także sytuacja organizacji pozarządowych oraz wyzwania pracodawców wobec zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Łukasz Krasoń wskazał ważny element komunikacji społecznej w kwestii rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnościami.
– Bardzo mocno będę chciał postawić na kampanie społeczne. Musimy budować świadomość społeczną. Będzie bardzo ciężko przeprowadzić tak rozległe zmiany systemowe, jak asystencja, mieszkalnictwo wspomagane, jeśli nie zaprosimy do dyskusji osób „bez niepełnosprawności”, bo to jest także w ich interesie. To jest inwestycja w przyszłość nas wszystkich. Dziś ktoś może nie ma niepełnosprawności, ale nigdy nie wiemy, co będzie za chwilę. Tym bardziej, że wiek, co naturalne, nierzadko stawia wiele wyzwań naszej sprawności .

„Chcę, byśmy postrzegali się jako partnerzy”
Łukasz Krasoń zwrócił się do członków Krajowej Rady Konsultacyjnej.
– Chcę, byśmy postrzegali się jako partnerzy. Nie chcę, przychodzić do was, bo wynika tak z ustawy, a chcę by to było równe partnerstwo, bo tylko wspólnie przez te zakręty możemy przebrnąć. Chciałbym, byśmy tutaj mogli się pokłócić, nie zgodzić, aby wypracowywać rozwiązania, byśmy także pokazali, że jesteśmy w stanie na trudne tematy rozmawiać i wyciągać wnioski ze swoich czasem bardzo różnych stanowisk.
Orzecznictwo – jest to element wpisany w umowę koalicyjną i bardzo cieszę się, że nie jest to tylko czcze gadanie, ale realne inwestowanie. Będziemy mieli na to 500 mln złotych z UE, byśmy mogli stworzyć nowy system orzecznictwa, by nie było tak, że w różnych miejscach w kraju orzekano na różne sposoby. Rolą państwa nie jest to, by naklejać naklejkę i wrzucać do szafy, a podać rękę, zdiagnozować i wspomóc w rozwoju. Chciałbym, aby osoby z niepełnosprawnością wiedziały, jakie możliwości przed nimi stoją – np. co może zaproponować PFRON – dodał Łukasz Krasoń.

Info i fot. MRPiPS, oprac. rhr/

Data publikacji: 13.03.2024

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również