Na Dolnym Śląsku startuje akcja promująca aktywność osób z niepełnosprawnościami

#TyTeżMożesz to hasło wspólnej akcji dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego i Fundacji Biegaj dla Zdrowia. Jej celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. W jej ramach będzie można bezpłatnie wypożyczyć wózek biegowy przystosowany do tras górskich.

O genezie i założeniach wspólnej akcji urzędu marszałkowskiego i Fundacji Biegaj dla Zdrowia poinformowano 7 października na konferencji prasowej.

„Często dobre pomysły mają to do siebie, że są wynikiem współpracy wielu podmiotów. Wspólnie z prof. Zatońskim z Uniwersytetu Medycznego zastanawialiśmy się, co zrobić, aby Dolny Śląsk był jeszcze bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Doszliśmy do wniosku, że jednym z utrudnień jest dostęp do wózków, które przystosowane są do poruszania się w terenach rekreacyjnych. Stąd powstała inicjatywa stworzenia takich wózków oraz wymyślenia tras w regionie, przy których mogłyby one stanąć” – mówił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Jak wyjaśnił prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego, pomysł zaprojektowania nowego wózka zrodził się podczas rozmów z zawodnikami, którzy od lat biorą udział w Biegu Uniwersytetu Medycznego. Startują w nim pary, w których skład wchodzi osoba z niepełnosprawnością i jej opiekun.

„Rozmawiając z tymi zawodnikami dowiedzieliśmy się, że dużym wyzwaniem jest znalezienie wózka, który pozwala na taki relaks, taki sport z osobą, która waży powyżej 20-40 kg, a koszt takiego wózka może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Pomyśleliśmy, że warto by było zaprojektować i zbudować taki wózek” – tłumaczył profesor.

Takiego wyzwania podjęło się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim. Uczniowie tej placówki zbudowali wózki dostosowane i stworzone z myślą o pokonywaniu tras górskich.

Pojazdy pojawią się w wybranych miejscach w regionie, przy trasach turystycznych, które zostały skonsultowane z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomocą osobom z niepełnosprawnością. Za przewiezienie pojazdów do wyznaczonych lokalizacji odpowiadać będzie 16 Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Wózki zostaną rozdysponowane pomiędzy jednostki współpracujące z rodzinami osób z niepełnosprawnością na terenie całego województwa. Na początek zaplanowaliśmy kilka tras, na których będzie można pokazać, jak to bezpiecznie robić. Trasy zostały dobrze przemyślane i przygotowane tak, żeby były dostępne takiej turystyce” – dodał prof. Zatoński.

Akcja przewidziana jest do końca listopada i objętych zostało nią pięć powiatów. Pierwszy spacer rekreacyjny z możliwością bezpłatnego wypożyczenia wózka zaplanowano 10 października w powiecie milickim.

„Będziemy mieli do przejścia trasę ok. 8 km wokół Stawów Milickich. Podczas kolejnych spacerów będziemy zwiedzać wspólnie Ślężę – 16 października, Wzgórza Strzelińskie – 17 października, Karpacz – 6 października, a na zakończenie – 7 listopada zdobędziemy wspólnie Jagodną. Trasy są o różnym stopniu trudności, niemniej nasi wolontariusze bezpośrednio przed spacerem sprawdzają te trasy i zmieniamy je tak, żeby każdy z przyjemnością dołączył do spaceru” – wyjaśniła Anna Słobodzian-Puła z Fundacji Biegaj Dla Zdrowia.

Po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest zarówno wypożyczenie wózka na spacery z Fundacją realizowane w określonych terminach lub indywidualne w dowolnym czasie. Po zakończeniu akcji wózki będą przeznaczone do nieodpłatnego wypożyczenia w miejscach wskazanych na stronach Fundacji. Zapisy prowadzone są mailowo: fundacjabiegajdlazdrowia@gmail.com oraz telefonicznie, zgodnie z dostępnością wózków. (PAP)

Agata Tomczyńska, fot. umwd.dolnyslask.pl

Data publikacji: 07.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również