Nad Jeziorem Tarnobrzeskim informacje dla osób niewidomych i słabowidzących

18 planów tyflograficznych, które pomogą osobom niewidomym i słabowidzącym zorientować się w przestrzeni plaży oraz znajdujących się tam obiektów zainstalowano nad Jeziorem Tarnobrzeskim (Podkarpackie) – poinformował rzecznik magistratu w Tarnobrzegu.

Jak zaznaczył, “plany tyflograficzne to zamontowane na odpowiednej wysokości i pod odpowiednim nachyleniem specjalne tablice, na których kontury rysunków oznaczono wypukłościami, a opisy i legenda zapisane zostały +w brajlu+”.

“Dzięki tym wypukłościom osoby z dysfunkcją wzroku, za pomocą dotyku, poznają rozmieszczenie elementów infrastruktury. Z kolei dzięki legendzie i opisom przedstawionym w alfabecie Braille’a mogą dowiedzieć się, co znajduje się w konkretnym budynku” – wyjaśnił rzecznik.

Informacje zainstalowane nad Jeziorem Tarnobrzeskim zaprojektowano w porozumieniu i we współpracy z osobami z dysfunkcją wzroku, by mieć pewność, że spełnią swoją rolę.

Rzecznik przypomniał, że “Tarnobrzeg był jednym z pierwszych miast, które wydały przewodnik turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących”. “Teraz przyszła pora na kolejne przedsięwzięcie” – dodał.

Plany tyflograficzne wykonano w ramach projektu “Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego”. Koszt tablic oraz ich montaż wyniósł 105 tys. zł. (PAP)

Alfred Kyc, fot. freepik.com

Data publikacji: 14.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również