Nagrody św. Kamila po raz piąty

10 lutego 2011 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich wręczono Nagrody św. Kamila przyznawane za szczególne osiągnięcia w różnych obszarach działalności medycznej i upowszechnianie edukacji zdrowotnej. Nagrodę św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia ustanowiono w 2007 r. z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jest przyznawana co roku z okazji Światowego Dnia Chorego.

W tym roku w poszczególnych kategoriach laureatami zostali:

W kategorii „Instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami” – nagrodę otrzymała Fundacja Urszuli Jaworskiej za prekursorskie działania w tworzeniu rejestru dawców szpiku oraz realizację społecznych akcji edukacyjnych.

W kategorii „Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących” – nagrodę otrzymała dr hab. Małgorzata Baka-Ostrowska za wieloletnie zaangażowanie w tworzenie i wdrażanie w Polsce światowych standardów w zakresie urologii dziecięcej oraz godną naśladowania podstawę w służbie dla dobra chorych.

W kategorii „Środki publicznego przekazu promujące edukację zdrowotną i społeczną” – nagrodę przyznano Elżbiecie Byszewskiej za profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, redakcję telewizyjnych programów o zdrowiu oraz osobisty wkład w kształtowaniu prozdrowotnych zachowań Polaków.

Nagrody specjalne otrzymali ks. Józef Jachimczak za godną naśladowania nieskazitelną postawę kapłana-duszpasterza chorych oraz nieoceniony wkład w rozwój duszpasterstwa służby zdrowia w Polsce, prof. Marian Zembala – za ofiarną służbę dla dobra pacjentów z chorobami serca, szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku naukowego, Elżbieta Kozik – za życzliwość i serce okazywane potrzebującym pomocy oraz wieloletnie zaangażowanie w realizację projektów dla dobra chorych kobiet, a także Sławomir Zagórski – za profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, wieloletni osobisty i twórczy wkład w edukację zdrowotną oraz szczególną wrażliwość na los chorych.

Na gali obecny był prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Przed uroczystością odbyło się spotkanie liderów organizacji pacjentów z minister zdrowia Ewą Kopacz oraz prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem.
PAP, oprac. J.K.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również