Niebieska moc w Krakowie

Niebieska moc w Krakowie

Happening na Rynku Głównym, przejazd grupy rowerzystów oraz budowle podświetlone na niebiesko - to tylko część atrakcji zorganizowanych 2 kwietnia w Krakowie. Zostały one przygotowane w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Zaplanowane są kolejne działania w trakcie trwającego Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

2 kwietnia na Rynku Głównym odbyły się obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. – To jest miejsce, gdzie możemy zainteresować ludzi problematyką autyzmu, zaburzeń rozwoju. Ideą naszej akcji „Wkręć się w autyzm” pozostaje propagowanie wiedzy o autyzmie, ponieważ jest on coraz częściej diagnozowany. To zaburzenie rozwoju zostało wpisane przez ONZ na listę najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, tak jak np. AIDS czy cukrzyca. Autyzm jest na całe życie, ale można z nim żyć i sobie z nim poradzić – powiedział „NS” Wiesław Zagól, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Autystycznych ZACISZE.

W działania zaangażowały się również Fundacja Wspólnota Nadziei, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA, Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie oraz Ośrodek dla Osób z Autyzmem Effatha.

Zabawa z wiedzą
Obchody rozpoczęły się od happeningu „Ubierz Adasia na niebiesko”. Licznie zebrani mieszkańcy Krakowa i turyści mieli okazję zobaczyć dekorowanie na niebiesko pomnika Adama Mickiewicza. Wiele pozytywnego hałasu zrobiła Formacja Sorrir Por Favor!, grająca sambę batucada. Spore zainteresowanie wzbudził przemarsz z bębnami. Chętni mogli poszerzyć wiedzę na temat autyzmu, rozmawiając m.in. z terapeutami oraz rodzicami.

– Moim zdaniem jest lepiej ze świadomością wśród społeczeństwa. Rodzice coraz wcześniej zgłaszają się do naszego ośrodka. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu autyzm diagnozowano w czwartym czy piątym roku życia. Teraz mamy dzieci po pierwszym lub przed drugim rokiem życia – powiedziała Magdalena Wójcik, psycholog z Ośrodka dla Osób z Autyzmem Effatha.

2 kwietnia nie mogło zabraknąć symboli solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Tradycyjnie już w ramach akcji Light It Up Blue (Zaświeć się na niebiesko) swój wygląd zmieniły różne budowle. Tym razem były to m.in. Kładka o. Bernatka oraz Poradnia dla Dzieci z Autyzmem i innymi Zaburzeniami Rozwoju. Ponadto Tauron Arena Kraków, która stanowiła punkt docelowy dla niebieskiego przejazdu rowerowego z Rynku Głównego.

Pokonać mity
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Krakowskie organizacje i placówki mają w planach jeszcze różne atrakcje. 7 kwietnia w Ośrodku dla Osób z Autyzmem Effatha odbędzie się wykład „Mowa a komunikacja – terapia logopedyczna dziecka ze spektrum autyzmu”. 27 kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury zostanie zorganizowany Wiosenny Koncert Charytatywny „Gwiazdy dla Autyzmu”, w którym wystąpią m.in. Lidia Jazgar z zespołem Galicja oraz Andrzej Sikorowski.

– Szczegółowa rozpiska na cały miesiąc znajduje się m.in. na stronie naszego stowarzyszenia (www.zaciszeautyzmu.pl) czy na naszym profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/stowarzyszeniezacisze/) – poinformował Wiesław Zagól. Dodał, że jeszcze przed obchodami Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu odbyły się ważne wydarzenia. Jednym z nich była konferencja „AuTYzm? Co TY wiesz o autyzmie?” zorganizowana 31 marca. W jej trakcie dr Peter Schmidt wygłosił wykład „Dzieci i nastolatki z zespołem Aspergera (ze spektrum autyzmu) w przedszkolu i szkole”.

– Chciałabym, żeby uczestnicy akcji na Rynku Głównym dowiedzieli się jak najwięcej i nieśli wiedzę dalej. Kiedy w ośrodku czy innych miejscach spotykamy się z osobami, które jeszcze nic nie wiedzą lub niewiele wiedzą, to często pojawiają się mity związane z autyzmem, niekoniecznie rzetelna wiedza. Ponadto nie zawsze można dostrzec akceptację i zrozumienie dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin – powiedziała Magdalena Wójcik.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 05,04.2017 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również