Niedowidzący muzyk w hołdzie Bohaterom

Z okazji 80. rocznicy zamachu na kata Warszawy – Franza Kutscherę powstał film dokumentalny oraz promujący go teledysk.

1 lutego 1944 roku, kilka minut po godzinie 9.00, żołnierze „Pegaza” (Przeciw Gestapo, uprzednio AGAT – Anty Gestapo) zlikwidowali w al. Ujazdowskich w Warszawie dowódcę SS i Policji na Dystrykt Warszawski Franza Kutscherę, który zasłynął z nieludzkiego terroru, w tym licznych łapanek i publicznych egzekucji. Zamach na kata Warszawy był jednym z największych sukcesów Polskiego Podziemia. Bohaterstwo żołnierzy „Pegaza” przeszło do legendy i historii wojskowości.

Rocznica będzie uczczona w wyjątkowy sposób – filmem dokumentalnym i promującym go teledyskiem. Chcemy przypomnieć wszystkim, a szczególnie młodzieży, o bohaterach tamtych dni.

Film dokumentalny pt. „Zamach na Kutscherę” przygotowały wspólnie: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Policja, Fundacja Alioth, Strzelecka Grupa Rekonstrukcji Historycznej św. Achacjusz Skołatowo oraz Dom Kultury Śródmieście.

Film będzie miał swoją premierę na YouTube dokładnie w rocznicę tamtych wydarzeń, 1 lutego 2024 roku. Film pokaże miejsca związane z zamachem na kata Warszawy, broń, którą wykorzystali żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, a o przebiegu samej akcji opowie pułkownik Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM.
Film promuje utwór uznanego rapera MC Sobieskiego. – To mój obowiązek i hołd złożony bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. To dla mnie zaszczyt – powiedział MC Sobieski.

MC Sobieski (Patryk Bielewicz) to artysta, który przez nieuleczalną chorobę oczu, z dnia na dzień widzi coraz mniej.
W swojej twórczości często porusza tematy historyczne. Na końcie ma m.in. utwór o Cichociemnych, który na kanale YouTube wyświetlono już 500,000 razy.
https://www.youtube.com/watch?v=B_PNqplR1vw
Teraz nowym utworem oddał hołd Bohaterom Armii Krajowej. Raper z Kalisza postanowił docenić ich odwagę i poświęcenie.

– Chociaż z dnia na dzień widzę coraz mniej, to moje serce ciągle przepełnione jest miłością do Ojczyzny. Dużo młodych osób nie docenia odwagi pokolenia, które przelewało swoją krew, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Mam nadzieję, że poprzez moją muzykę, przywrócę pamięć o tamtych bohaterach – podkreśla MC Sobieski.

Link do teledysku: https://www.youtube.com/watch?v=pdNpNLzG6Wk

ms/, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 22.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również