Niepełnosprawni uchodźcy trafią pod opiekę ewangelickiej organizacji z Niemiec

Ponad sto ewakuowanych spod Kijowa osób z niepełnosprawnościami, przebywających w Kołobrzegu i w Łukęcinie, przyjmie ewangelicka organizacja Bethel z Bielefeld w Niemczech – poinformował 18 marca zachodniopomorski urząd marszałkowski.

Ewakuowane z Ukrainy 111 osób z niepełnosprawnościami przyjechało na Pomorze Zachodnie 5 marca. To dzieci i dorośli w wieku od 7 do 42 lat. Znaleźli schronienie w Kołobrzegu i w Łukęcinie.

„Transport organizował Klub Inteligencji Katolickiej. Samorząd województwa przygotował bazę noclegową i fachową pomoc – pielęgniarską i psychologiczną. Uchodźcami zajęli się pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWZ, wolontariusze, specjaliści Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną” – podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Ewakuowani nie mieli dokumentacji medycznej, byli wycieńczeni podróżą, przeżyli też wielki stres. Pomoc przy opiece nad nimi zaoferowała działająca w Niemczech ewangelicka organizacja Bethel.

„Jesteśmy regionem położonym najdalej od granicy polsko–ukraińskiej, możemy tylko sobie wyobrażać, jak ciężka sytuacja tam panuje. Tym bardziej zdecydowaliśmy się pomóc w przyjęciu grupy osób niepełnosprawnych i ulokowaniu ich w Kołobrzegu i Łukęcinie. Dziękuję za zaoferowaną pomoc w dalszej opiece nad tą grupą” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

„Oficjalnie do Niemiec dotarło około 300 tys. Ukraińców, ale zapewne prawdziwe liczby są dużo wyższe. Niemcy są szczególnie predestynowane do pomocy grupom ludzi wymagających specjalnej pomocy – niepełnosprawnym, chorym, starszym, bo jako bogaty kraj mamy odpowiednią infrastrukturę” – powiedział deputowany landtagu Nadrenii Północnej i Westfalii Josef Neumann.

Zapewnił, że ośrodki Bethel są już gotowe na przyjęcie niepełnosprawnych uchodźców przebywających na Pomorzu Zachodnim. Przygotowywane są też mieszkania dla opiekunów ukraińskiej grupy, a także dla ich rodzin.

Członkini zarządu województwa Anna Bańkowska, która tuż po przybyciu grupy apelowała o pomoc wolontariuszy, podkreśliła, że mieszkańcy Kołobrzegu i regionu bardzo zaangażowali się w opiekę i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

„Między wolontariuszami a niepełnosprawnymi nawiązały się głębokie więzi emocjonalne, rozstanie będzie na pewno bardzo ciężkie. Ale cieszymy się, że trafią w dobre ręce” – powiedziała Bańkowska.
Pensjonariusze z Kołobrzegu i Łukęcina zostaną przetransportowani do Bielefeld w przyszłym tygodniu.(PAP)

Elżbieta Bielecka, fot. pexels.com

Data publikacji: 18.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również