Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się X edycja Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń. Wydarzenie zorganizowane zostało w partnerstwie z Oddziałem Wielkopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Festiwal zgromadził jak co roku tysiące uczestników.

Dla wszystkich, którzy odwiedzili Międzynarodowe Targi Poznańskie, była to idealna okazja do znalezienia podróżniczych inspiracji, zgłębienia wiedzy na temat ciekawych regionów, poznania pasjonatów, ciekawych podróżników, autorów książek podróżniczych, czy też znalezienia towarzysza podróży. Szczególne miejsce w gronie gości należało do osób, które mimo przeciwności losu, jak np. niepełnosprawność, znaleźli odwagę, by pokazać światu, że twórczo podróżować może każdy, a przeszkody w spełnianiu marzeń są tylko „w naszych głowach”.

Festiwal miał jednocześnie formę konkursu o „Złoty Ślad” i został podzielony na dwie kategorie: Polska oraz Świat. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało zaledwie kilkanaście prezentacji, które zostały przedstawione szerszej publiczności.

I Miejsce w kategorii Świat zdobył w tym roku Michał Woroch, podróżnik i fotograf. Jego projekt Wheelchairtrip Himalayas Challange 2021 to kolejna podróż, która pozwoliła mu na lepsze zrozumienie siebie i tym samym pogodzenie się z własną niepełnosprawnością. Celem wyprawy było dotarcie do masywu górskiego Annapurny w Nepalu. Wymagała ona przygotowania specjalnie skonstruowanych czterokołowych łazików z napędem elektrycznym do przemieszczania się w trudnym terenie. W trasę Michał ruszył wraz z Bartoszem Mrozkiem – sportowcem ekstremalnym, również poruszającym się na wózku inwalidzkim. Wyzwaniem była tym razem nie odległość, ale wysokość, rozrzedzone powietrze, ośnieżona górska trasa i logistyczne aspekty organizacji wyprawy.

Info: PFRON, fot. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

Data publikacji: 28.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również