Nowa strona internetowa dla zmotoryzowanych niepełnosprawnych

Nowa strona internetowa dla zmotoryzowanych niepełnosprawnych

Powstałe niedawno Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych to efekt ponad dwuletniej wytężonej pracy Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) w Warszawie wraz z partnerami: Wojskową Akademią Techniczną im. J. Dąbrowskiego, Instytutem Odlewnictwa oraz AMZ BIS Sp. z o.o. 

Zaś najnowszym „dzieckiem” tych działań jest, udostępniona 30 grudnia 2015 r. przez ITS pod adresem www.cum.its.waw.pl, strona internetowa Centrum.

„Z prawdziwą przyjemnością informuję, że w dniu dzisiejszym oddajemy do dyspozycji jeszcze jedną inicjatywę, a mianowicie nową stronę internetową Centrum, która, mamy nadzieję, spełni Państwa oczekiwania związane z mobilnością osób z niepełnosprawnościami. Tym samym zachęcamy branżę usług motoryzacyjnych do współpracy – tworząc w ten sposób forum dialogu o mobilności osób z różnymi dysfunkcjami. Zachęcamy do współpracy firmy i organizacje, które widzą potrzebę zmian i rozwoju usług motoryzacyjnych, zarówno kierowców, jak i pasażerów” – napisał dr hab. inż. Marcin Ślęzak, dyrektor ITS.

Początek tych działań to 2012 rok, w którym Instytut Transportu Samochodowego zainicjował projekt pt. „Kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo (AMC-2)”. Działania finansowane były ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu INNOTECH, a w pracach badawczych uczestniczyli ww. partnerzy.

Projekt miał charakter innowacyjny, a efektem jego prac było wykonanie demonstratorów pojazdów specjalistycznie przystosowanych dla osób mających problemy z mobilnością. Dzięki testom naukowym możliwe było ulepszanie wyposażenia w pojazdach pod względem: funkcjonalności, ergonomii przestrzeni i bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością w pojeździe. W ten sposób Instytut zaangażował się w zmianę i podwyższanie świadomości społeczeństwa z zakresu motoryzacji osób z niepełnosprawnością.

Zakończeniem i zwieńczeniem wspólnych wysiłków stało się otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych wraz z Ogólnopolskim Punktem Konsultacyjnym. Uruchomiono je z myślą i w trosce o kandydatów na kierowców, kierowców i pasażerów z niepełnosprawnością, dla których pojazd jest niezwykle ważnym narzędziem, niezbędnym do efektywnego funkcjonowania bez faktycznego wykluczenia ze społeczeństwa.

Niebawem ITS planuje uruchomienie profesjonalnego Ośrodka Szkolenia Kierowców z niepełnosprawnością. W skład zespołu konsultantów Instytutu weszli eksperci, którzy przez ostatnie lata zdobyli wiedzę oraz doświadczenie w tej tematyce i są otwarci na nowe wyzwania. Nie mogło też zabraknąć przedstawicieli środowiska; do współpracy zaproszono osoby z niepełnosprawnością, dla których problemy te są najbliższe i które potwierdzają jak wiele jest jeszcze w tym obszarze do zrobienia.
Więcej na: www.cum.its.waw.pl

Oprac. MaC
Data publikacji: 04.01.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również