Makieta dla niewidomych Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Odsłonięcie makiety przedstawiającej Pomnik Stoczniowców

W ramach obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności w Gdańsku odsłonięto 31 sierpnia makietę dla niewidomych przedstawiającą Pomnik Poległych Stoczniowców oraz jego najbliższe otoczenie.

W uroczystości wziął udział minister sportu i turystyki Adam Korol oraz uczestnicy strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, poseł PO Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Henryka Krzywonos-Strycharska oraz Bożena Rybicka-Grzywaczewska, a także uczestnik Porozumień Sierpniowych ze strony władz komunistycznych Tadeusz Fiszbach.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że postulat uczczenia pomnikiem zabitych w grudniu 1970 r. robotników Stoczni Gdańskiej pojawił się od razu po tych tragicznych wydarzeniach.
– Już na manifestacji 1 maja 1971 r. grupa najbardziej odważna z odważnych domagała się tego pomnika. Postulat ten w naturalny sposób powrócił w sierpniu 1980 r. podczas negocjacji strajkujących z władzami PRL – mówił Adamowicz.

Pomnik Poległych Stoczniowców odsłonięto 16 grudnia 1980 r.

Prezydent Gdańska podkreślił, że nawet dla osób widzących makieta będzie dużą atrakcją, ponieważ pozwala zobaczyć Pomnik Poległych Stoczniowców i jego okolice w detalach.

Wykonana z brązu makieta w skali 1:50 pozwala na „obejrzenie” pomnika i jego otoczenia przez osoby niewidome. Obiekt, oprócz Pomnika Poległych Stoczniowców, przedstawia: mur przy placu, płot stalowy, tablicę z postulatami strajkowymi, bramę Stoczni Gdańskiej z napisem i budynki dawnej wartowni ulokowanej przy bramie. Miniaturę umieszczono na płycie granitowej i postumencie.

Makieta Pomnika Poległych Stoczniowców ufundowało Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia oraz Lions Club Gedania Gdańsk.

To czwarta makieta tego typu w Gdańsku w ramach projektu Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia pt. „Zobaczyć świat rękami”. Pierwszą – Bazylikę Mariacką – odsłonięto w 2011 r., a w kolejnych latach – Ratusz Głównomiejski oraz Żuraw. (PAP)

rop/ pz/

Data publikacji: 31.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również