Ogólnopolska konferencja „Time’s up – solidarnie przeciw przemocy wobec dziewczyn* i kobiet* z niepełnosprawnościami”

Fundacja Autonomia, w partnerstwie z Wydziałem Humanistycznym AGH, zaprasza 20 września 2021 do udziału w pierwszej ogólnopolskiej konferencji odbywającej się „na żywo” dotyczącej zapobiegania przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualnymi, pt. „Time’s up – solidarnie przeciw przemocy wobec dziewczyn* i kobiet* z niepełnosprawnościami „.

W ubiegłym roku, projekt „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”, w ramach którego realizowana jest konferencja, został objęty Honorowym Patronatem przez prof. Adama Bodnara, jako Rzecznika Praw Obywatelskich.

W trakcie konferencji głos zabiorą Ambasadorki Projektu i przedstawicielki m.in. Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo – Hutniczej, Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia, Fundacji Akademia Młodych Głuchych, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Fundacji Dziewczyny w Spektrum, Kolektywu art.6., Fundacji Akacja, Lydia Zijdel Foundation, fundacji Wij Staan Op!

Swój udział zapowiedział Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych pan Bogdan Dąsal oraz Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Polityki Równościowej – pani Nina Gabryś.

Konferencja „Time’s up!” będzie pierwszą od wielu miesięcy, okazją do spotkania się na żywo ponad 60 kobiet z niepełnosprawnościami i osób zainteresowanych powstrzymaniem epidemii przemocy wobec dziewcząt* i kobiet, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, prawami osób z niepełnosprawnościami, działaniami na rzecz emancypacji kobiet. Wystąpienia i dyskusje będą dotyczyły zarówno sytuacji kobiet z niepełnosprawnościami, kwestii prawnych i praktycznych, związanych z jednej strony z barierami w dostępnie do systemu ochrony przed przemocą, z drugiej – z działaniami, które mogą uczynić zapobieganie przemocy skuteczniejszym, a w konsekwencji – uchronić możliwie wiele dziewczyn i kobiet przed przemocą lub jej trwaniem.

W trakcie konferencji odbędzie się premiera pierwszych w Polsce informatorów skierowanych do kobiet* z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwzględniających wyzwania przed jakimi stoją w obszarze przemocy i dyskryminacji pt. „Nie znaczy Nie – przewodniczka dla kobiet z niepełnosprawnościami (i bez niepełnosprawności)”.

Konferencja odbywa się na zakończenie 4 dniowego wyjątkowego wyjazdu wzmacniającego dla kobiet z niepełnosprawnościami „Silne – bezpieczne – asertywne, czyli SBA”?, którego efektami będziemy się dzielić.

Szczegółowy program konferencji i zapisy (wymagane): https://autonomia.org.pl/aktualnosci/2259/

Dostępność: 

Konferencja odbędzie się w Auli Centrum Dydaktyki AGH (budynek U2), ul. Władysława Reymonta 7, 30-059 Kraków – miejsce konferencji jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy i język polski. Sala zaopatrzona będzie w system wzmocnienia dźwięku (FM).

Konferencja będzie nagrywana (do późniejszego udostępnienia na kanale YouTube fundacji Autonomia).

Ogłoszenie o konferencji w Polskim Języku Migowym:

https://autonomia.org.pl/aktualnosci/times-up-zaproszenie-na-konferencje-w-pjm/otwiera się w nowej karcie

PROJEKT „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”

W ubiegłym roku, ruszył pierwszy, realizowany na tak szeroką skalę, międzynarodowy projekt, którego celem jest umożliwienie życia wolnego od przemocy i zwiększenie bezpieczeństwa kobiet z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualną, poprzez wykorzystanie i upowszechnianie strategii empowerment oraz narzędzia prewencji przemocy, jakim są warsztaty z samoobrony i asertywności. Kilkadziesiąt trenerek odbywa specjalistyczne szkolenie, a ponad 120 kobiet z Polski (i 800 z Francji, Belgii i Niemiec) bierze udział w warsztatach z feministycznej samoobrony. Około 2000 kobiet z Polski otrzyma bezpłatnej informatory dot. bezpieczeństwa. Projekt jest finansowane głównie ze środków DJ Justice and Consumers Komisji Europejskiej.

Działamy na rzecz zwiększenia wpływu i aktywnego udziału Kobiet ZN w zakresie zwalczania przemocy ze względu na płeć i niepełnosprawność poprzez wzmocnienie kompetencji Kobiet ZN dot. zapobiegania i ochrony przed różnymi rodzajami przemocy. Chcemy także podnieść świadomość i budować kompetencje w zakresie przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć wśród osób pracujących w sektorze związanym z niepełnosprawnością.

W Polsce projekt realizuje fundacja Autonomia wspierana przez grono Partnerek/ów, Matronek i Ambasadorek.

PROBLEM

Około jedna na pięć kobiet na świecie to kobieta z niepełnosprawnością. Każda osoba – choćby w związku z procesem starzenia się – w toku swojego życia, staje się czasowo lub trwale, osobą z niepełnosprawnością. Kobiety z niepełnosprawnościami to nasze córki, matki, sąsiadki, babki, przyjaciółki, współpracownice i in. 

Kobiety z niepełnosprawnościami są 10-krotnie bardziej narażone na przemoc, a dyskryminacja i przemoc ze względu na płeć często są przyczyną niepełnosprawności.

Rozwiązania antyprzemocowe są niedostępne i nie uwzględniają wyzwań przed jakimi stają te kobiety z niepełnosprawnościami, wobec których bliscy, obcy i instytucje dopuścili się przemocy.

Z badań przeprowadzonych w Polsce przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Przemoc ta jest częściej długotrwała oraz niesie za sobą trwalsze i poważniejsze skutki.

Przeszkodę w dostępności do rzetelnej pomocy i dochodzeniu praw stanowią nie tylko bariery fizyczne (niedostępny transport, schroniska) i komunikacyjne (brak informacji na temat praw i możliwości ochrony i pomocy dla kobiet z niepełnosprawnością słuchu, wzroku  albo intelektualną, a także rozwiązań, które pozwoliłyby na zgłoszenie przemocy albo uzyskanie pomocy). W uzyskaniu pomocy znaczącą rolę odgrywają postawy, brak wiedzy i umiejętności profesjonalistek/ów, zwłaszcza służb pierwszego kontaktu (policja, pomoc społeczna, służba zdrowia). Prowadzi to do sytuacji, w których pokrzywdzona nie uzyskuje pomocy/usług wcale albo w niewystarczającym zakresie.

Jednocześnie niemal nie prowadzi się działań, które koncentrowałyby się na wzmacnianiu, budowaniu poczucia sprawczości i autonomii kobiet z niepełnosprawnościami, przekazywaniu wiedzy na temat praw, w tym prawa i możliwości obrony.

Restrykcje dotyczące poruszania się i funkcjonowania instytucji publicznych oraz pandemia COVID-19 jako taka, pogorszyła w szczególności sytuację kobiet z niepełnosprawnościami i/w tym starszych oraz kobiet opiekujących się i mających na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami (głównie dzieci i rodziców/teściów). Kobiety są “uwięzione” w domach, przemoc w sytuacjach kryzysowych narasta, część z nich straciła pracę zarobkową (jeśli ją miała), ograniczony jest dostęp do służb pomocowych, ochrony zdrowia i policji. Kobiety są obarczone dodatkowymi obowiązkami w zakresie usług społecznych – opiekuńczych i dotyczących edukacji. Kobiety z niepełnosprawnościami i kobiety starsze z powodu instytucjonalizacji często żyją w domach opieki, są izolowane i ignorowane. Domy opieki, także z powodu braku odpowiedniego finansowania przez państwo, stały się w okresie pandemii, miejscami najwyższego zagrożenia śmiercią z powodu zakażenia.

*************************

Ambasadorkami projektu w Polsce są

Kamila Albin aktywistka, trenerka, doktorantka, kobieta z niepełnosprawnością wzroku. W swej pracy doktorskiej zajmuje się aktywizmem kobiet z niepełnosprawnościami.

Katarzyna Bierzanowska – działaczka,  autorka inicjatywy Pełnoprawna.

Ewa Furgał – autorka bloga „Dziewczyna w spektrum”, członkini grupy nieformalnej „Autism WenDo”, która dostosowuje metodę WenDo do potrzeb dziewczyn i kobiet w spektrum autyzmu.

Maria Reimann – antropolożka kultury i tłumaczka, autorka książki “Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności”.

Ewa Rutkowska – nauczycielka filozofii i etyki, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt (oraz osób socjalizowanych do roli kobiety) WenDo, członkini zarządu fundacji Autonomia i członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Anna Rutz – Pełnomocniczka Rektora do spraw osób z niepełnosprawnością na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Izabela Sopalska-Rybak – prezeska zarządu Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna.

Magdalena Szarota – badaczka oraz aktywistka, współzałożycielka pierwszego w Polsce stowarzyszenia kobiet z niepełnosprawnościami ONE.pl, współautorka pierwszego alternatywnego raportu dla ONZ na temat sytuacji kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce.

Agnieszka Szeliga i Zuzanna Szymańska – członkinie inicjatywy Różowy Orzech i Fundacji Akademia Młodych Głuchych

Wioleta Jóźwiak – koordynatorka ds. Dostępności Muzeum Historii Żydów Polskich, Członkini Zarządu Fundacji Akacja, liderka dostępności w Sieci Liderów i Liderek Dostępności.

Matronaty i patronaty medialne: Kolektyw Artykuł 6., Niebieska Linia pismo Instytutu Psychologii Zdrowia, Oko.press, Rampa. Pokonujemy bariery, Fundacja Kreatywni Niewidzialni, Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych “Nasze sprawy”.

Wśród partnerek projektu są

„Różowy Orzech”, Fundacja Kulawa Warszawa, niezależna inicjatywa Pełnoprawna.

Projekt jest realizowany w międzynarodowym partnerstwie: Garance ASBL i Agence Wallonne De La Sante, de la Protection Sociale, du Handicap et de la Famille z Belgii, fundację Autonomia z Polski, Faire Face z Francji oraz organizacje z Niemiec: Unvergesslich Weiblich – Selbstbehauptung und Selbstverteidigung von Frauen fur Frauen und Madchen z Giesen, Wendo-Selbstbehauptung und Selbstverteidigung fur Frauen und Madchen z Marburga, Bv Fest – Bundesfachverband Femininistische Selbstbehauptung Und Selbstverteidigung

Info: Fundacja Autonomia

Data publikacji: 14.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również