OIL: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu

Nie zostawiaj bliskich starszych osób na święta w szpitalu – to idea przyświecająca kampanii społecznej #WspólneŚwięta pod hasłem “Buduj więzi – święta spędź z bliskimi”.

Organizatorem kampanii są Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Warszawie i miasto Warszawa.

Akcja zwraca uwagę na samotność osób starszych, które na święta są pozostawiane przez rodziny w szpitalach bez wskazań medycznych do takiego pobytu. Jak głosi jedno z haseł kampanii, “szpital to nie przechowalnia”.

– Sporo rodzin chce spędzić te święta w taki sposób, by nie zajmować się seniorami, których mają na co dzień. To jest niepokojące – zaznaczył wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Dodał, że każdy może w ramach drobnej pomocy sąsiedzkiej odciążyć,, choć przez chwilę, rodzinę opiekującą się seniorem.

Z kolei Michał Matuszewski z OIL powiedział, że dzięki podjęciu tego tematu i dyskusji ma nadzieję, że polityka senioralna zacznie się zmieniać.

Koordynator pionu lekarskiego nocnej pomocy lekarskiej Szpitala Bielańskiego Małgorzata Terlecka-Maciejewska wyjaśniła, że cedowanie opieki nad starszymi, szczególnie w dni wolne i w święta, odbywa się w podobny sposób.
– Rodziny wzywają pogotowie ratunkowe do osób starszych, ale często są to wezwania nieuzasadnione – powiedziała PAP.

Wytłumaczyła, że pacjent objęty zostaje wtedy pomocą doraźną. – Jeździmy z wizytami domowymi. Niejednokrotnie zdarza się też tak, że bliscy pacjenta na miejscu zgłaszają objawy, które wymagają weryfikacji w ramach SOR. Często pacjent zostaje przyjęty do oddziału ze względu na liczne obciążenia internistyczne, zamiast trafić do placówki rehabilitacyjno-opiekuńczej. Rodzina w ten sposób rezygnuje z obowiązku opieki nad bliskim – naświetliła problem Terlecka-Maciejewska.

Uczestnicy konferencji wskazali też, że rozwiązaniem takiej dramatycznej sytuacji rodzinnej mogą być dzienne domy opieki. – Nasze życzenie jest takie, aby tych domów opieki wytchnieniowej było jak najwięcej i by nie dopuszczać do sytuacji, że seniorzy są pozostawiani w szpitalu – zaznaczył Matuszewski.

– Chcemy pokazać, że jest alternatywa dla seniorów i ich rodzin. Domy takiej dziennej opieki na razie się rozwijają, ale jest to dobry kierunek – stwierdził Paweł Doczekalski z OIL, odwołując się do przykładu Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wawrze, gdzie odbywała się konferencja.

Osoby starsze w ramach tej opieki nie tylko otrzymują wsparcie psychologiczne, rehabilitacyjne, ale ma ona również aspekt społeczny, bo zawierają nowe znajomości, wchodzą w interakcje, a nawet zawiązują się nowe przyjaźnie.

Organizatorzy kampanii przypomnieli także, że w woj. mazowieckim w szpitalach i przychodniach rozwieszane są od połowy listopada plakaty z nazwą i hasłem kampanii. W środkach warszawskiej komunikacji miejskiej od 16 grudnia pojawi się ona w wersji elektronicznej na ekranach. (PAP)

Klaudia Torchała, fot. fanpage Ratownictwo Medyczne

Data publikacji: 11.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również