Olsztyńskie hospicjum dla dzieci przyjęło pierwszych pacjentów z Ukrainy

Pod opiekę Hospicjum dla Dzieci Caritasu Archidiecezji Warmińskiej trafiły 4 marca pierwsze ciężko chore dzieci z Ukrainy. Pięcioro małych pacjentów z rodzinami ewakuowano z Charkowa pociągiem medycznym, z Warszawy do Olsztyna przyjechały karetkami.

Kierownik olsztyńskiego hospicjum s. Luisa Świerczewska przekazała, że ukraińskie rodziny mają za sobą długą i trudną podróż z Charkowa.

– W drodze spędzili w sumie ponad trzy doby. Wszyscy są nadal bardzo wystraszeni. Choć pozostali członkowie rodzin odsypiają trudy podróży, mamy nie chcą się dać namówić na sen, czuwają przy swoich chorych dzieciach – zaznaczyła.

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Warmińskiej ks. Paweł Zięba poinformował, że rodziny przyjechały do Olsztyna niemal bez bagażu. Były przygotowane, żeby w razie konieczności nieść dzieci na rękach do granicy.

– Mieli ze sobą tylko małe plecaki, a w nich najważniejsze leki, dokumenty i rzeczy dla dzieci. Dla siebie zabrali tylko te ubrania, które mieli na sobie. Nie chcieli się obciążać walizkami – wyjaśnił.

Dzieci i ich bliskich ewakuowano z Ukrainy pociągiem medycznym, a z Warszawy do Olsztyna przyjechały karetkami. Po przyjeździe małych pacjentów zbadał personel medyczny Caritasu. Umieszczono ich pod opieką w hospicjum stacjonarnym i domowym, a ich pobyt zorganizowano tak, by rodziny mogły być jak najbliżej swoich dzieci.

“Wszystkie rodziny otrzymały schronienie i niezbędne na start wsparcie rzeczowe, którego udzielenie było możliwe dzięki prowadzonym zbiórkom” – przekazał Caritas.

Olsztyńskie hospicjum zamieściło w mediach społecznościowych listę artykułów, które będą potrzebne nowym podopiecznym w najbliższym czasie, zachęcając do wsparcia również w formie zbiórki finansowej.

Przyjazd tych rodzin do Olsztyna jest częścią większej akcji ewakuacyjnej realizowanej przez polskie hospicja dziecięce we współpracy z rzecznikiem praw dziecka, przy wsparciu urzędników, służb i instytucji po obu stronach granicy. (PAP)

Marcin Boguszewski, fot. freepik.com

Data publikacji: 05.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również