Otwarcie wystawy Young Design 2020 – młodzi projektanci wczoraj i dziś w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w piątek odbyła się gala finałowa konkursu Young Design 2020 połączoną z otwarciem wystawy „Young Design 2020 – Młodzi projektanci wczoraj i dziś. 12 lat perspektywy stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej”.

– Świat współczesny to świat coraz bardziej dyscyplinarny i design jest przykładem barwnej współpracy różnych dziedzin życia. Z jednej strony sztuka, z drugiej strony przemysł, z jednej strony estetyka, użyteczność z drugiej biznes i też użyteczność ale ekonomiczna. My na szczęście mamy w Polsce wspaniałe tradycje designu – powiedział obecny na gali minister kultury Piotr Gliński.

Przypomniał, że patronka stypendium, Wanda Telakowska była jedną z osób, które wprowadzały w Polsce design. – Jest też twórczynią Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, bardzo ważnej instytucji – dodał. „- o instytucja, która w czasach szarego PRL-u bardzo dobrze się kojarzyła, była wyjątkiem, jedną z takich enklaw, gdzie świat wyglądał inaczej, m.in. dlatego, że wyglądał pięknie, inaczej niż PRL, który był raczej brzydki i kojarzył się z nieudanymi estetycznie przedsięwzięciami, poza enklawami trochę w elementach architektury, trochę w designie. To miejsce było miejscem oddechu w tamtym okresie – opowiadał.

Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w konkursie Young Design 2020 otrzymała Oliwia Otręba studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za elastyczną nakładkę na protezę kończyny dolnej. „Nakładka nie tylko osłania elementy protezy, lecz także nadaje kształt symulujący zdrową nogę, co jest szczególnie pożądane przez użytkowników w przypadku noszenia długich spodni. Cover wyróżnia sposób mocowania, który sprawia, że produkt jest jednoelementowy i nie przemieszcza się podczas codziennego użytkowania” – czytamy w opisie pracy.

– Poza wspaniałym wyglądem i odtworzeniem kształtu nogi, jest ona bardzo praktyczna, ponieważ składa się z jednej części, jest mocowana w sposób bardzo wygodny, nie tak jak dotychczasowe tego typu nakładki – ocenił minister kultury.

– Tematyka i cel konkursu „Young Design 2020 – Młodzi projektanci wczoraj i dziś” są bliskie działalności Agencji – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. – Poszukiwanie nowych produktów dla naszych spółek z grupy kapitałowej jest naszym ciągłym i nieustającym celem. Prowadzi to w prostej linii do rozwoju oferty produktowej i podnoszenia jej konkurencyjności – dodał. – Rozpatrując prace kandydatów do nagrody kierowaliśmy się przede wszystkim trzema kryteriami – innowacyjnością, funkcjonalnością oraz formą projektów – wyjaśnił.

Prace tegorocznych laureatów i finalistów można obejrzeć na wystawie „Young design 2020 – młodzi projektanci wczoraj i dziś” w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Na wystawie będzie można zobaczyć również dorobek projektowy wybranych laureatów i finalistów z poprzednich edycji konkursu. „Na wystawie pokażemy ich najważniejsze projekty wdrożone do produkcji (meble, ceramikę, sprzęt AGD, narzędzia ogrodnicze, sprzęt medyczny itp.) ze szczególnym uwzględnieniem tych docenionych w kraju i na świecie w konkursach wzorniczych” – podał Instytut na swojej stronie. Ekspozycję można oglądać do 28 marca. (PAP)

Olga Łozińska, fot. mat. pras. Young Design 2020

Data publikacji: 27.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również