Otwarto COM w Kobyłce

Centrum opiekuńczo-mieszkalne (COM) w Kobyłce (woj. mazowieckie) dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otwarto uroczyście 28 października. Z całodobowej opieki będzie mogło w nim skorzystać 10 osób.

W uroczystości otwarcia centrum uczestniczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która powiedziała: – Centra opiekuńczo-mieszkalne to idea w ramach Funduszu Solidarności, z którego realizujemy trzy główne programy – asystencji osób niepełnosprawnych, tak bardzo potrzebną opiekę wytchnieniową i właśnie tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych.

Do tej pory z programu tego w całej Polski zostało zabezpieczonych na tworzenie tych centrów ponad 200 mln zł.

– W tym miejscu będą przebywały osoby z niepełnosprawnościami. Będą dobrze zaopiekowani, ale także rehabilitowani. Co jest bardzo cenne i co wyróżnia to centrum? 40 osób będzie mogło przebywać, ale aż 10 będzie mogło tutaj korzystać z opieki całodobowej. To dla nas bardzo ważne. Kiedy zaczęliśmy trochę zmieniać ten program, zwracaliśmy na to uwagę, bo całodobowe wsparcie w tak komfortowych warunkach dla rodzin jest bardzo potrzebne – zwróciła uwagę szefowa resortu rodziny.

Zapewniła, że ministerstwo dąży do tego, by takich centrów, jak tutaj, było coraz więcej. Kilka z nich już funkcjonuje.

W Kobyłce opieką objętych będzie 40 osób – 10 w systemie całodobowym oraz 30 w systemie dziennym. Centrum prowadzić będzie m.in. terapię indywidualną i grupową, aktywne formy spędzania czasu i zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne.

Obiekt COM przy ul. Poprzecznej 18 w Kobyłce i jego otoczenie zostały w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Oprac. rhr/, fot. MRiPS / Twitter

Data publikacji: 28.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również