Pełnoprawni. Podmiotowi. Obecni

Szymon Hołownia i Łukasz Krasoń

„Widzimy i słyszymy Was”, powiedział i zamigał Szymon Hołownia podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, skierowanej do osób z niepełnosprawnościami. – Jesteście częścią naszej wspólnoty, bardzo Was potrzebujemy, dodał, prezentując wraz z ekspertami Instytutu Strategie 2050 plan rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

– Nasz plan zostal zaprojektowany z bezpośrednim udziałem osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, mówił Szymon Hołownia, wskazując na osiem punktówd do realizacji przez jego ugrupowanie po wygranych wyborach parlamentarnych.

Szymon Hołownia zobowiązał się do zlikwidowania tzw. pułapki rentowej i umożliwienia wykonywania pracy osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne, wynoszące obecnie 2119 zł, wskazując jednocześnie na brak możliwości utrzymania się za te pieniądze, przy jednoczesnym ponoszeniu opłat za rehabilitację i leki.

Adriana Porowska

Adriana Porowska

Aktywizacja zawodowa to pierwsze z ośmiu proponowanych przez Polskę 2050 rozwiązań. – W Polsce wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynosi mniej niż 30 proc., podczas gdy w Europie jest to 50 prc. – mówił Hołownia, wskazując, że aktywizacja zawodowa to nie tylko kwestia pieniędzy, ale też godności i możliwości rozwoju osobistego osób z niepełnosprawnościami. Innym punktem planu jest „przyjazne orzecznictwo” przy minimum biurokracji. – Orzecznictwo nie może być środkiem represji ze strony państwa – mówił Hołownia.

– Żeby osoby z niepełnosprawnością mogły czuć się pełnoprawne, muszą stać się dwie rzeczy – mówił Łukasz Krasoń, ekspert Instytutu Strategie 2050. – Pierwsza zależy od ns wszystkich: musimy zbudować świadomość społeczną. Z drugiej strony potrzebujemy systemu, który nas dostrzega, słucha, a nie tylko do nas mówi, stwierdził Krasoń, sam zmagający się od wielu lat z głęboką niepełnosprawnością.

Szymon Hołownia i Łukasz Krasoń

Szymon Hołownia i Łukasz Krasoń

– Życie osób z niepełnosprawnościami jest powiązane z życiem ich opiekunów, przekonywala Adriana Porowska, ekspertka Strategii 2050, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Porowska przywołała problemy finansowe matek opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi. – W naszym planie znajdziecie rozwiązania dla tej grupy osób, przekonywała ekspertka.

Plan „Pełnoprawni. Podmiotowi. Obecni” to kolejny kompleksowy dokument programowy Polski 2050, opracowany przez ekspertów Instytutu Strategie 2050, przy aktywnej współpracy środowisk OzN. Przedstawa osiem rozwiązań, których realizacja znacząco polepszy sytuację osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Poza reformą systemu orzecznictwa i deinstytucjanolizacją, skupia się na dostępnej i integrującej edukacji, specjalistycznej, opiece interwencyjnej w nagłych przypadkach, wsparciu dla opiekunów po śmierci osoby z niepełnosprawnością, a także prawie do niezależności i podmiotowości OzN.

Konferencja prasowa odbyła się w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w warszawskiej klubokawiarni „Pożyteczna”, zatrudniającej m.in. osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Dokument „Pełnoprawni” na stronie Strategii 2050: t.ly/paha

Zapis wideo konferencji: t.ly/I-bz

Info i fot. Biuro Prasowe Polska 2050

Data publikacji: 02.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również