Pierwsza w Polsce konferencja nt. kompleksowego leczenia w mózgowym porażeniu dziecięcym

Nie ma takich wydarzeń dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce. Fundacja „Chodzę i Biegam” 5 listopada zorganizowała unikalną konferencję nt. kompleksowego leczenia w mózgowym porażeniu dziecięcym.

Jej celem było spojrzenie na MPD z perspektywy lekarzy chirurgów, ortopedów, gastrologów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, psychologów, ortotyków i producentów sprzętu ortopedycznego.

– Chcemy spojrzeć na mózgowe porażenie dziecięce interdyscyplinarnie. Zaprosiliśmy do debaty najlepszych specjalistów, by budować sieć zaufanych Partnerów dla rodziców i pacjentów, którzy tego wsparcia potrzebują. Temat MPD, podobnie jak wiele innych związanych z niepełnosprawnościami czy psychiatrią dziecięcą, jest zaniedbany. My bierzemy się za ten kawałek rzeczywistości i chcemy dostarczać najlepszej praktycznej wiedzy, by wspólnie podnosić jakość opieki medycznej i kompleksowo podchodzić do procesu leczenia i terapii – podkreślała Magdalena Jagodzińska, prezeska Fundacji „Chodzę i Biegam”.

W sobotę, 5 listopada w wydarzeniu uczestniczyło 220 osób – rodziców i opiekunów pacjentów z MPD, fizjoterapeutów oraz specjalistów. Oprócz serii wykładów w trakcie wydarzenia odbyły się konsultacje z fizjoterapeutami i specjalistą ds. komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) z Paley European Institute, gastrologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ortotykami z Orthotic and Prosthetic Specialists Association, psychologiem z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, ekspertami ZUS oraz przedstawicielami firm produkujących sprzęt ortopedyczny (AkcesMed, Akson, ARteam, Comfort, LeviCare, Liw Care, Meyra, Sunrise Medical, Winncare).

W wydarzeniu wzięło udział także wiele dzieci, dla najmłodszych zaplanowane były gry i zabawy z animatorami.

– Zależało nam, aby rodzice, którzy nie mogli albo nie chcieli pozostawić dzieci w domu na czas konferencji, a bardzo chcieli wziąć w niej udział, mogli być tego dnia z nami. W trakcie wykładów dzieci przebywały pod opieką wykwalifikowanych pedagogów i animatorów, by ich opiekunowie mogli spokojnie uczestniczyć w spotkaniach – wyjaśniała Magdalena Jagodzińska.

Organizatorzy zapewniają, że to pierwsza część wydarzenia, które na stałe ma się wpisać w działania Fundacji. Kolejna konferencja planowana jest na maj 2023, wtedy do debaty zaproszeni zostaną lekarze ginekolodzy, neurolodzy, neurochirurdzy, a także zostaną ukazane aktywności osób z MPD w sporcie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Organizatorzy otrzymali szereg listów gratulacyjnych w tym m.in. od rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Gacionga.

***
Fundacja „Chodzę i Biegam” – Edukujemy i zabiegamy o sprawy osób z niepełnosprawnościami, w tym dzieci z wyzwaniami ortopedycznymi i neurologicznymi. Oswajamy niepełnosprawności
https://chodzeibiegam.pl/

Zobacz galerię…

pr/, fot. Fundacja „Chodzę i Biegam”

Data publikacji: 09.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również