PO do SP: zasiłki pielęgnacyjne wrócą prawdopodobnie w kwietniu

PO do SP: zasiłki pielęgnacyjne wrócą prawdopodobnie w kwietniu

Prawdopodobnie już w kwietniu znów będą wypłacane zasiłki opiekunom osób nie­pełnosprawnych, którzy stracili do nich prawo po 1 lipca ub. r. - poinformował poseł PO Marek Plura. Bezczynność w sprawie zasiłków zarzuciła rządowi SP.

Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd „bezczynnie patrzy” na dramatyczną sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy zostali pozbawieni środków do życia na skutek wprowadzenia od 1 lipca ub.r. zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Zgodnie z nią od lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin – osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki – nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

Szef klubu Solidarnej Polski podkreślił, że w grudniu ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odebranie prawa do świadczeń części opiekunów było niezgodne z konstytucją. „Od tego czasu niestety nie wydarzyło się nic, co tę sprawę by rozwiązało i spowodowało, że opiekunowie osób niepełnosprawnych uzyskali świadczenia, które pozwolą im godnie opiekować się członkami swoich rodzin” – powiedział Mularczyk.

Poseł PO Marek Plura odnosząc się do wypowiedzi Mularczyka powiedział PAP, że strona rządowa oraz członkowie klubu PO pracują nad wdrożeniem zapisów, które przywrócą stan sprzed nowelizacji. – W porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zapadło już uzgodnienie ostateczne, że świadczenia, które przysługiwały przed zmianą w ustawie od kwietnia będą przywrócone – poinformował. Zaznaczył, że rząd zadeklarował także wypłacenie zaległych świadczeń, czyli niewypłaconych po 1 lipca ub. r.

Plura zaznaczył, że ma być wprowadzony także zapis, by zakres pomocy państwa zależał od stopnia niesamodzielności osoby pozostającej pod opieką. Podkreślił, że opinię w tej sprawie będzie wydawał wojewódzki zespół w oparciu o nieco szerszy zespół przesłanek niż przy orzekaniu niepełnosprawności. Dodał, że wysokość świadczenia na pewno nie będzie niższa niż 520 zł.

Mularczyk na środowej konferencji mówił także, że z inicjatywy SP doszło do wielu spotkań przedstawicieli opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy utracili świadczenia, z przedstawicielami rządu. – Pomimo, iż w tej sprawie złożyliśmy projekt nowelizacji ustawy i dwukrotnie składaliśmy wniosek o informację rządu i spotykaliśmy się z marszałek Ewą Kopacz przy udziale wiceminister pracy Elżbiety Seredyn, to nic w tej sprawie się nie zmieniło – powiedział Mularczyk.

Obecna na konferencji prasowej Marzena Kaczmarek, która opiekuje się osobą niepełnosprawną pytała, jak długo rząd będzie zwlekał z przywróceniem zasiłku pielęgnacyjnego.

– Pytam rząd, jak długo ma tak zagrywać z nami? Dlaczego poseł niepełnosprawny na asystenta dostaje 6 tys. zł, a ja nie mogę dostać 520 zł, a ludzie nie mogą dostać ubezpieczenia społecznego. Dość tego. Panie premierze, pani marszałek, nie wiem, do kogo mam się jeszcze zwrócić, do innych partii, zróbcie coś wreszcie w tej Polsce, zróbcie porządek. Opiekunowie nie mają za co żyć, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Tak nie może dłużej być – apelowała.

Po ogłoszeniu wyroku TK wiceminister pracy Elżbieta Seredyn zapewniła, że przygotowane zostaną przepisy, które go uwzględnią. (PAP)

Data publikacji: 23.01.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również