Podpisanie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej

Prezydent RP Andrzej Duda 4 września podpisał Ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 roku o szczególnej opiece geriatrycznej. 

Ustawa określa cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 roku życia. Zakłada, że powstaną Centra 75+ zapewniające kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia starszych pacjentów.

– Wierzę w to, że będzie to nowa jakość w polskiej ochronie zdrowia – przekonywał Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał, że w Centrach 75+ będą koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci; będzie możliwość uzyskania z jednej strony – opieki, ale z drugiej strony – porady, a także dodatkowo jeszcze rehabilitacji. Wyraził nadzieję, że w ramach funkcjonowania ustawy w ciągu pierwszych kilku lat w Polsce powstanie ponad 300 takich centrów.

Uroczystość odbyła się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Prezydent mówił, że obecnie w Polsce osób w wieku 75 plus jest ok. 2,7 mln. – to 7 proc. obywateli, w większości kobiet. I jak dodał, będzie ich przybywało. – Eksperci szacują, że w 2040 r. będzie to około 14 proc. obywateli, a w 2050 r. – 16,5 proc. – wskazywał.

Andrzej Duda zaznaczył, że jeżeli chodzi o rozwój opieki geriatrycznej, rozwiązanie systemowe trzeba wdrażać już dzisiaj. Ocenił jednocześnie, że do tej pory specjalnej opieki geriatrycznej było w Polsce za mało.

Info: prezydent.pl, fot. Przemysław Keler / KPRM

Data publikacji: 04.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również