„Pol’and’Rock dla wszystkich”

Zakończył się jeden z najbardziej legendarnych polskich festiwali, organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale także... jeden z najbardziej dostępnych dla osób z niepełnosprawnością! A to dzięki inicjatywie „Pol’and’Rock dla wszystkich”, której celem jest zwiększenie dostępności wydarzenia dla tych osób.

Dodatkowo we współpracy z Fundacją Avalon oraz Adventure Assistant powstała platforma „Festiwal dla wszystkich”, na której można znaleźć podpowiedzi dotyczące udziału osób z niepełnosprawnością w dużych imprezach muzycznych.

Inicjatywa „Pol’and’Rock dla wszystkich” skierowana jest do wszystkich uczestników festiwalu. Na platformie znalazły się podpowiedzi, dotyczące tego jak zachowywać się w stosunku do osób z niepełnosprawnościami, i jak im pomóc we właściwy sposób. Natomiast platforma informacyjna pn. „Festiwal dla wszystkich” powstała po to, by pomóc osobom z niepełnosprawnością odnaleźć się w festiwalowych warunkach. Można znaleźć tam wiele niezbędnych rad, m.in. jak we właściwy sposób prosić o pomoc, co zrobić, gdy wystąpi awaria wózka, na czym polega asertywność, jak uchronić się przed udarem i gdzie znaleźć strefy dostosowane do ich potrzeb. Wskazówki w ramach inicjatywy „Festiwalu dla wszystkich” można znaleźć na stronie festiwalu Pol’and’Rock w zakładce Info: https://polandrockfestival.pl/informacje/niepelnosprawni

– Muzyka jest dla wszystkich, dlatego postanowiliśmy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w dostosowaniu Najpiękniejszego Festiwalu Świata dla potrzeb uczestników, niezależnie od sprawności. Cieszymy się, że organizatorzy Pol’and’Rock są tak otwarci na współpracę w tym zakresie. Oprócz porad przygotowaliśmy również dostosowane pole namiotowe i mobilną pomoc techniczną dla osób z niepełnosprawnościami – komentuje Julia Witkowska z Fundacji Avalon.

– Na Festiwal wyjechałam z Fundacją Avalon i Adventure Assistant. Warunki były polowe ale byłam dobrze przygotowana dzięki informacjom z platformy Festiwal Dla Wszystkich. Trudny teren wynagrodziła mi ludzka życzliwość. Na co dzień się z nią spotykam ale nie w takim stopniu jak tam. Obcy ludzie podchodzili do mnie, przybijali piątkę i sami z siebie pomagali przejechać. Jestem wdzięczna wszystkim asystentom z Fundacji, Pokojowemu Patrolowi i obsłudze dworca z Warszawy i Pol Regio z okręgu zielonogórskiego i Kolejom Dolnośląskim za to, że moja podróż przebiegła bezpiecznie – mówi Aleksandra Sendecka, uczestniczka Pol’and’Rock dla wszystkich

– Na Pol’and’Rock Festival bardzo mi się podobało, świetna atmosfera. Warunki były trudne ale do pokonania. Dostosowania optymalne, jak na tego typu wydarzenie. Ludzie też bardzo chętnie pomagali. Nie było problemu z poproszeniem o pomoc innych, gdy tylko było to niezbędne – dodaje Tomasz Izdebski, podopieczny Fundacji Avalon.

Na festiwalu organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy co roku wprowadzanych jest coraz więcej dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Podczas Pol’and’Rock 2019 w ramach dostosowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową pod Dużą Sceną ustawiony został specjalny podest. Spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych (ASP) tłumaczone były na Polski Język Migowy, a nowoczesna technologia transmisji dźwięku Sound Touch Set pozwoliła osobom niesłyszącym doświadczyć koncertu na żywo, dzięki specjalnym plecakom Backpacks rock. Festiwalowicze z niepełnosprawnością mogli liczyć na dostosowane strefy sanitarne, punkty pomocy medycznej, punkty gastronomiczne i podjazdy do namiotów ASP.

Fundacja Avalon i Adventure Assistant zainicjowały dwa dodatkowe rozwiązania. Po raz pierwszy powstało pole namiotowe dla osób z niepełnosprawnościami, w ramach którego wprowadzono liczne rozwiązania ułatwiające poruszanie się między namiotami. Dodatkowo, dostępna była pomoc techniczna dla osób z niepełnosprawnością ruchową na telefon.

Inicjatywą zainteresowało się prawie 25 tysięcy osób, które dołączyły do wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/2757732464552296/. Warto również zapoznać się z materiałem dotyczącym inicjatywy Festiwal dla wszystkich: https://www.youtube.com/watch?v=r9Xn6hAH2PE

###

Fundacja Avalon to organizacja pozarządowa, która od 2009 pomaga ponad 8 tys. podopiecznych z całej Polski. Główne formy pomocy to możliwość założenia subkonta, zajęcia rehabilitacyjne na terenie Warszawy, a także promocja sportów ekstremalnych OzN w ramach projektu Avalon Extreme. Fundacja pojawiła się na Pol’and’Rock Festival już drugi raz. W tym roku przyjechali także jej podopieczni.

Zobacz galerię…

pr, fot. Pol’and’Rock Festival
Data publikacji: 08.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również