Polska Misja Medyczna: brakuje leków dla obywateli Ukrainy z chorobami rzadkimi

W Ukrainie żyje ok. dwóch milionów osób z rzadkimi chorobami. Brakuje leków i produktów medycznych, co w przypadku części schorzeń łączy się z bezpośrednim zagrożeniem życia – informuje Polska Misja Medyczna, która wraz z partnerami przygotowała kilkanaście transportów do ukraińskich szpitali.

„Aktualnie na terenie Ukrainy żyje około dwóch milionów osób z rzadkimi chorobami. Kolejne kilka milionów osób cierpi na inne schorzenia wymagające stałego dostępu do opieki zdrowotnej, jak choćby cukrzycę czy nowotwory. Pilnie potrzebna jest insulina i leki przeciwpadaczkowe, niemal od pierwszego dnia wojny w szpitalach brakuje tlenu, a pacjenci onkologiczni nie mogą kontynuować leczenia ze względu na ograniczenia w transporcie leków” – poinformowano w komunikacie Polskiej Misji Medycznej.

Na listach zapotrzebowania, które Polska Misja Medyczna codziennie otrzymuje od ukraińskich szpitali, wymieniane są przede wszystkim środki przeciwbólowe, antybiotyki i opatrunki, ale nie brakuje na nich też specjalistycznych medykamentów dla pacjentów, którzy nie są w stanie opuścić kraju.

Polska Misja Medyczna podkreśla, że braki leków i produktów medycznych są problemem w całym kraju. Stan osób chorych pogarsza dodatkowo przebywanie w przeludnionych schronach, gdy temperatury w nocy spadają poniżej zera. Są miejsca, gdzie utrudniony jest dostęp do wody czy podstawowych produktów żywnościowych.

Najbardziej narażone są osoby, którym najtrudniej jest uciec przed wojną – chorzy, niepełnosprawni, osoby starsze, kobiety w ciąży i noworodki.

Wspólnie z partnerami Polska Misja Medyczna dostarczyła już kilkanaście transportów do szpitali w Kijowie, Łucku, Winnicy, Odessie oraz innych miastach. Kolejne będą wyruszać w następnych dniach z Polski oraz magazynu organizacji we Lwowie.

Organizacja cały czas zbiera fundusze, by pomóc potrzebującym. (PAP)

Agata Zbieg, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również