Ponad 106 tys. zł przyniosła aukcja na budowę Domu Autysty

Ponad 106 tys. zł udało się zebrać w trakcie Aukcji dla Domu zorganizowanej 30 listopada w Poznaniu na rzecz budowy placówki dla dorosłych osób z autyzmem. Najwyższą cenę osiągnęła grafika Wilhelma Sasnala „Tick-Tock”, która została sprzedana za 14 tys. zł.

Podczas imprezy zorganizowanej 30 listopada przez Fundację Dom Autysty w Centrum Kultury Zamek zlicytowano 100 prac; dzieła na aukcję przekazali m.in. Ewa Kuryluk, Wilhelm Sasnal, Honza Zamojski, Elżbieta Jabłońska i Małgorzata Szymankiewicz, a także prof. Marek Jakuszewski, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Licytować można było także prace młodych artystów związanych z Poznaniem, w tym street-artowca Noriakiego.

Cena wywoławcza każdego ze 100 obiektów, które trafiły na aukcję, wynosiła 200 zł. Kuratorką aukcji była Julianna Kulczyńska, studentka UAP.

Prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski poinformował PAP, że podczas charytatywnej aukcji udało się zebrać 106 tys. 100 zł.

– Najwyższą cenę osiągnęła grafika Wilhelma Sasnala „Tick-Tock” – została sprzedana za 14 tys. złotych. Wysokie ceny osiągnęły też prace Ewy Kuryluk – 4800 zł za akwarelę z lat 60., Honzy Zamojskiego – 4000 zł za rysunek „Hell Landscape”. Również za 4000 zł został sprzedany obraz Diuny Ostrowski, studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – podkreślił Kompowski.

Aukcja dla Domu to doroczna charytatywna aukcja sztuki współczesnej organizowana przez Fundację Dom Autysty. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na wsparcie budowy Domu Autysty – pierwszej w Poznaniu placówki dla niesamodzielnych osób z autyzmem, a także na wsparcie zajęć terapeutycznych dla osób z autyzmem.

– Budowa Domu Autysty na poznańskich Ogrodach już się rozpoczęła. Fundacja Dom Autysty, organizacja założona przez rodziny osób z autyzmem, zdobyła na nią dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Projekt nie obejmuje jednak całości wyposażenia i zagospodarowania terenu – i na ten cel, a także na zajęcia terapeutyczne dla młodzieży z autyzmem, zostanie przeznaczony dochód z tegorocznej aukcji – wskazał Kompowski.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci – po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim po śmierci rodziców.

Dom Autysty w Poznaniu ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca 2020 roku, zaś zajęcia dla osób z autyzmem placówka ma rozpocząć we wrześniu 2020 roku.

W domu ma być 11 mieszkań, pokojów z łazienką, a także pomieszczenia do prowadzenia warsztatów dla osób z autyzmem. Fundacja otrzymała także – z Europejskiego Funduszu Społecznego – grant unijny na prowadzenie zajęć dla dorosłych osób z autyzmem oraz na tzw. pobyty wytchnieniowe. Projekt przewidziany jest na dwa lata, natomiast po jego zakończeniu fundacja zapewnia, że będzie nadal prowadziła w budynku zajęcia dzienne i pobyty wytchnieniowe.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym. Objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Statystycznie dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Najczęściej rozpoznawany jest w dzieciństwie i poza problemami nawiązywania kontaktów może charakteryzować się także agresją, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów upośledzenia rozwojowego na świecie. (PAP)

Anna Jowsa

Data publikacji: 02.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również