Porozumienie w Krakowie coraz szersze. Podawanie ręki studentom

Za nami XV Krakowskie Dni Integracji. W trakcie nich Akademia Sztuk Pięknych przystąpiła do Porozumienia Krakowskich Uczelni na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Program Głównej Konferencji objął też wręczenie nagrody INTEGRALIA dla Małopolskiego Instytutu Kultury. Natomiast wystąpienia ekspertów dotyczyły dostępności kultury i wydarzeń. W ciągu pięciu dni chętni mogli skorzystać z różnych atrakcji, w tym targów edukacyjnych, warsztatów, szkoleń czy wykładów.

17-21 kwietnia odbyła się piętnasta edycja KDI. Wydarzenie zostało zorganizowane przez 9 krakowskich szkół wyższych oraz Urząd Miasta Krakowa. To podmioty tworzące Porozumienie Krakowskich Uczelni na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Zawarły je w 2007 r. Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Krakowska. Stopniowo dołączyły do nich Uniwersytet Pedagogiczny (2009 r.), Uniwersytet Jana Pawła II (2009 r.), Uniwersytet Jagielloński (2010 r.), Uniwersytet Rolniczy (2015 r.), Krakowska Akademia (2017 r.) oraz Urząd Miasta Krakowa (2019 r.).

20 kwietnia do tego grona przystąpiła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uroczystość odbyła się podczas Głównej Konferencji XV KDI „Dostępność kultury i wydarzeń”, zorganizowanej w Pałacu Krzysztofory. Wzięli w niej udział rektorzy krakowskich uczelni, zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej i komunalnej, a także koordynator ds. dostępności UJ.

– Dużo jest u nas kłótni i niesnasek, ale przyznam się Państwu, że dla mnie jest nieważne, czy ktoś jest z lewej strony, czy z prawej, kiedy wspólnie komuś trzeciemu podajemy rękę. Wtedy strony się nie liczą. To jest to, co może nas, Polaków, integrować w sposób najwspanialszy – wspólne podawanie ręki – powiedział prof. dr hab. sztuk plastycznych Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie.

Uroczystość została poprzedzona wykładem „Wielce subiektywna historia Krakowskiego Porozumienia”. Wygłosiła go prof. dr hab. Janina Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, określona kiedyś matką Porozumienia. Z kolei za ojców uchodzą pełnomocnik rektora Politechniki Krakowskiej ds. osób z niepełnosprawnościami Jan Ortyl oraz kierownik BON AGH Andrzej Wójtowicz.

Dawka wyobraźni
W trakcie Głównej Konferencji odbyło się wręczenie nagród INTEGRALIA. Otrzymują je osoby i instytucje przyjazne studentom z niepełnosprawnościami. W tym roku uhonorowany został Małopolski Instytut Kultury. Doceniono go m.in. za działania na rzecz kultury dostępnej i wsparcie zatrudnienia OzN. MIK jest bezpośrednim realizatorem projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”. Został on zainicjowany w 2016 r. przez samorząd województwa małopolskiego.

– Dziękuję wszystkim za to, że w tak trudnej przestrzeni jak przestrzeń publiczna, jak realizowanie zadań publicznych, możemy sobie pozwolić na wrażliwość. A coraz częściej, używam właściwie słowa – wyobraźnię. Bo żeby być dostępnym, trzeba mieć sporą dawkę wyobraźni – podkreślił Tomasz Włodarski, zastępca dyrektora Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymała prof. Janina Filek. Na liście laureatów za wcześniejsze lata znajdują się m.in. prof. Adam Bodnar. prof. Willy Aastrup oraz Bogdan Dąsal. Uhonorowane też zostały Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej UEK czy Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo.

Podczas Konferencji Głównej zostały wręczone wewnętrzne nagrody INTEGRALIA. Poszczególne szkoły wyższe wyróżniają w ten sposób pracowników i jednostki zasłużone na forum uczelnianym.

Wybór atrakcji
Dalsza część wydarzenia w Pałacu Krzysztofory objęła konferencję „Dostępność kultury i wydarzeń”. Odbył się też panel dyskusyjny „Wdrażanie dostępności w obszarze kultury – szanse i zagrożenia”. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się przedstawiciele uczelni, organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury.

Z kolei w programie KDI na 17-21 kwietnia znalazło się ponad 20 różnych propozycji. Wśród nich były Targi Edukacyjne Uczelni Wyższych dla Osób ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. W tym przypadku przygotowano m.in. warsztaty dotyczące trafnego wyboru kierunku studiów i zawodu, a także pisania dobrego CV.

Ponadto w ciągu pięciu dni zorganizowano szkolenia, wykłady i prezentacje. Poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa przeciwpożarowego w życiu codziennym, ochrony w sieci i ochrony zdrowia psychicznego. Nie zabrakło tematyki dotyczącej ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami. Chętni mogli skorzystać z kursu samoobrony, a pracownikom UEK zaproponowano szkolenie z zakresu pierwszej pomocy wobec OzN. Odbyły się warsztaty dotyczące efektywnej komunikacji w biznesie oraz gra terenowa.

W ramach KDI promowano też sport OzN. Zorganizowany został pokazowy trening koszykówki na wózkach, w którym wzięli udział zawodnicy For Heroes Kraków. Przedstawiono również podstawy i zasady gry w tenisa dla osób niewidomych i słabowidzących.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami
Mówiąc o KDI, trzeba mieć na uwadze szerszy kontekst. Kraków jest ośrodkiem akademickim, który w Polsce kształci największą liczbę studentów z niepełnosprawnościami. W żadnym innym mieście ta społeczność nie jest tak zorganizowana, prężna i nie ma takiego jak tutaj przepływu informacji, współpracy, a także wymiany doświadczeń. To jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę specyfikę kształcenia studentów z niepełnosprawnościami. W Krakowie przez wiele lat wykuwaliśmy ten obszar. Tu powstało wiele wytycznych odnośnie ukształtowania przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego OzN. O tym trzeba mówić, to jest wartością nie do przecenienia. Ale Kraków jest wręcz predestynowany do takiej roli.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 05.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również