Port Lotniczy Lublin i PFRON razem dla osób niepełnosprawnych

Podpisanie Porozumienia o współpracy PFRON z lubelskim portem lotniczym

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Port Lotniczy Lublin zacieśniają współpracę. Chodzi m.in. o realizację działań mających na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wspieranie projektów i programów w zakresie integracji społecznej i zawodowej. 21 lutego na lotnisku podpisano oficjalne porozumienie w tej sprawie.

– Chcemy, aby Port Lotniczy Lublin był dostępny dla każdego, a podróż odbywała się w komfortowych warunkach bez utrudnień. Obecnie dysponujemy wózkami do przejazdu przez bramkę kontroli dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a także specjalnym pojazdem, który umożliwia transport na pokład samolotu. Podpisane porozumienie ma pomóc wdrożyć kolejne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – mówił Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

Prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz podczas uroczystego otwarcia wystawy sztuki niepełnosprawnych artystów

Prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz podczas uroczystego otwarcia wystawy sztuki niepełnosprawnych artystów

W ramach działań na rzecz kształtowania pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych, przewidziane jest m.in. szkolenie pracowników lotniska, w tym nauka języka migowego. Wszystko po to, aby ułatwić komunikację z osobami niepełnosprawnymi i dzięki temu podnieść jakość ich obsługi.

W ramach porozumienia, Port Lotniczy Lublin udostępnia także swoją przestrzeń do realizacji działań promocyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych. Dlatego od 21 do 25 lutego, w ogólnodostępnej części terminala, pasażerowie mogą oglądać wystawę prac wyłonionych w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Są to nagrodzone prace malarskie, ale także rzeźby, które reprezentowały województwo lubelskie na etapie krajowym. Tematem przewodnim wystawy jest hasło: „Podróż moich marzeń”.

Galeria prac niepełnosprawnych artystów

Galeria prac niepełnosprawnych artystów

– Porozumienie o współpracy PFRON z lubelskim portem lotniczym to kolejny krok w stronę lepszej komunikacji i większej dostępności obiektów przestrzeni publicznej dla niepełnosprawnych mieszkańców województwa oraz odwiedzających region podróżnych z niepełnosprawnościami. Prezentowana w holu wystawa sztuki niepełnosprawnych artystów jest dobrym przykładem współpracy, którą od dziś będziemy realizować na wielu płaszczyznach – podkreśla prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

To trzecie porozumienie zawarte przez PFRON z instytucją lotniczą. Dotychczas podobne dokumenty podpisane zostały z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” i Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Info i fot. PFRON

Data publikacji: 21.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również