Poznań z nagrodą specjalną Access City Award 2021

Poznań otrzymał nagrodę specjalną w międzynarodowym konkursie Access City Award – podał 1 grudnia magistrat. Jurorzy docenili dostępność usług publicznych w czasie pandemii, zwłaszcza pomoc dla seniorów, osób samotnych i z niepełnosprawnościami.

Wyniki konkursu podała komisarz UE ds. równości Helena Dalli. – Zasługujecie na tę nagrodę, bo jesteście prawdziwym przykładem dostępności dla każdego w Unii Europejskiej – powiedziała o Poznaniu.

Access City Award to nagroda przyznawana przez Komisję Europejską. Trafia do miast, które są dostępne, przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą ją dostać miejscowości, które podnoszą jakość życia swoich mieszkańców i dbają o to, by każdy miał taki sam dostęp do usług publicznych.

Przyznając nagrodę Poznaniowi, kapituła konkursu doceniła zwłaszcza usługi dla osób z niepełnosprawnościami i dla seniorów tj. Telefon Porad Cyfrowych, Maseczkę Seniorro, Zakupy dla Seniora czy Telefon Serdeczności. Uwagę sędziów zwróciło również tłumaczenie najważniejszych informacji o przebiegu pandemii na język migowy.

– Dostępne miasta to takie, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć samodzielnie i spontanicznie: iść do szkoły czy pracy, być niezależnymi i spotykać się z przyjaciółmi. Miasta, z których usług i programów mogą skorzystać wszyscy. UE mierzy się z konsekwencjami pandemii. Pomimo tego trudnego kontekstu wiele miast jest przykładem prawdziwej dostępności. Wiem, że sędziowie byli pod wrażeniem wszystkich zgłoszeń. Ale jedno miasto wyróżniało się zdecydowanie – mówiła Dalli, gratulując nagrody stolicy Wielkopolski.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że dla władz miasta od samego początku pandemii było oczywiste, że wsparcia wymagają wszyscy mieszkańcy.

– Szczególną uwagę zwróciliśmy na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, czyli na osoby w grupie wysokiego ryzyka. Zależało nam na tym, by mogli skorzystać z usług publicznych dopasowanych do potrzeb życia codziennego, nie rezygnując z zasad bezpieczeństwa – powiedział.

Magistrat podał, że nagrodę specjalną w kategorii “Dostępność jako szansa dla całego miasta” otrzymało greckie Komotini. Włoska Florencja dostała nagrodę specjalną za budowanie środowiska sprzyjającego dostępności. Nagrodę Acces City Award 2021 otrzymało szwedzkie miasto Jönköping, drugie miejsce zajęło Bremerhaven (Niemcy), a trzecie Gdynia.

Telefon Porad Cyfrowych to usługa, jaką Poznań uruchomił, by pomóc seniorom w korzystaniu z nowych technologii i elektronicznych narzędzi komunikacji. Maseczka Seniorro to akcja szycia maseczek ochronnych przez starszych mieszkańców miasta dla swoich rówieśników. W akcję włączyli się poznańskie seniorki i seniorzy, potrafiący szyć na maszynie.

Przez cały czas w Poznaniu działają również Zakupy dla Seniorów oraz Zakupy bez Barier, obejmujące pomoc w kupnie artykułów spożywczych, higienicznych i leków, realizowane przez miejskich wolontariuszy z pomocą Caritasu. Starsi mieszkańcy i mieszkanki Poznania, którym doskwiera izolacja, mogą zadzwonić na Telefon Serdeczności i porozmawiać o swoich troskach. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. pixaby.com

Data publikacji: 02.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również