Program “Za życiem” będzie konsultowany z RDS

Program "Za życiem" będzie konsultowany z RDS

Program "Za życiem" będzie konsultowany z Radą Dialogu Społecznego; rząd pracuje nad poprawką do budżetu, która zapewni finansowanie programu od 2017 r. - poinformowała 8 listopada premier Beata Szydło na konferencji po posiedzeniu rządu.

Brak konsultacji ws. ustawy “Za życiem” podniosła przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz. W liście, skierowanym do premier, Bochniarz oceniła, że brak konsultacji projektu z Radą to kolejny sygnał naruszania zasad dialogu społecznego, a pomijanie Rady “podważa jej pozycję, ogranicza możliwość sprawczą, a tym samym motywację i zaangażowanie aktorów dialogu”.

Odnosząc się do tego zarzutu, premier powiedziała, że uchwalona niedawno ustawa “Za życiem” jest wstępem do szerszego programu, który będzie przygotowany do końca roku. – I on oczywiście będzie konsultowany również z Radą Dialogu Społecznego – zadeklarowała szefowa rządu.
– Ja mam nadzieję, że pani przewodnicząca Bochniarz i cała Rada Dialogu aktywnie włączy się w przygotowanie tego programu tak, aby to był program, który rzeczywiście jest dobrym programem. Bo na tym nam zależy, żeby on był programem, który wypełni te nadzieje, które są z nim związane, że będzie wreszcie kompleksowa opieka nad kobietami w tzw. trudnych ciążach, nad dziećmi, które z tych trudnych ciąż się urodzą i również nad rodzinami – powiedziała Szydło.

Wskazała, że szybkie uchwalenie ustawy pozwala m.in. “złożyć poprawkę do budżetu (…) tak, ażeby w przyszłym roku już zapewnić finansowanie tego programu”.

– Budżet jest w tej chwili w komisjach sejmowych, przygotowujemy tę poprawkę i ona oczywiście będzie przez rząd złożona – dodała Szydło.

Szydło przypomniała 8 listopada, że ustawa jest pierwszym elementem systemu wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. – Drugi element to jest program, ten szeroki program, który do końca roku zostanie przedstawiony. I trzeci element to jest kampania informacyjna, którą już niebawem również rozpoczynamy – powiedziała premier.
Zaznaczyła, że na program – oprócz szeroko rozumianej pomocy medycznej i wsparcia socjalno-finansowego – złoży się również “opieka edukacyjna”. – I tutaj pani minister Zalewska również pracuje. W Ministerstwie Edukacji będą przygotowane propozycje
– To będzie kompleksowy program, będziemy oczywiście etapowo włączali jego kolejne elementy. Zależy nam na tym, żeby zbudować profesjonalne centra koordynacyjno-opiekuńczo-medyczne, w których będzie szeroka pomoc dla rodziny, dla rodziców i dla dziecka. Więc ten program złożymy do końca roku i on oczywiście będzie konsultowany również z Radą Dialogu Społecznego – powiedziała szefowa rządu. (PAP)

js/ tgo/ akw/

Data publikacji: 09.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również