Prowadzić świat na trochę lepsze tory…

6 marca w sali bankietowej krakowskiego hotelu NOVOTEL CITY WEST Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” zaprezentowało na 24. wystawie prace plastyczne swoich podopiecznych – artystów z niepełnosprawnościami.

Zwieńczeniem wydarzenia była – również 24. – aukcja wystawionych obrazów, na rzecz zakupu środków plastycznych dla placówek edukacyjno-rehabilitacyjnych, których uczestnicy wystawili swoje prace. Poprzedzona ona była fenomenalnym recitalem Marty Bizoń, aktorki teatralnej i filmowej. Potrafiła z talentem, niezwykłym wdziękiem i pięknym głosem uruchomić gorące emocje publiczności i stworzyć niecodzienny, wspaniały klimat niezapomnianego koncertu…

Na wystawie i aukcji, które były pod patronatem prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, obecni byli przedstawiciele władz miasta i regionu, instytucji kulturalnych i gospodarczych, policji, pogotowia ratunkowego i organizacji pozarządowych oraz grono licznych przyjaciół Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”.

Maciej Naziębło, dyrektor Novotelu z ogromną empatią życzył wszystkim „tych wspaniałych emocji, które gdzieś tutaj, w tych stropach, w tych murach nagromadziły się przez 50 lat bez mała”. – Życzę, żeby się na Państwa przelały – dopowiedział – i żeby mieli Państwo poczucie, że robicie coś fantastycznego. Dzięki Państwa obecności tutaj, dzięki Waszemu działaniu prowadzicie ten nasz świat na trochę lepsze tory.

– Po drugie – dodał dyr. Naziębło – życzę, aby te emocje przełożyły się na coś, co wywoła u Państwa niczym nie skrępowane, nieograniczone, bezkresne poczucie szczodrości.
I tak się stało.

Po ciepłych, indywidualnych powitaniach wszystkich przyjaciół Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” i jego podopiecznych przez prezes Cecylię Chrząścik, mikrofon przejęli niezrównani artyści Piwnicy Pod Baranami – Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz, którzy od wielu już lat z humorem i przysłowiowym „nerwem” prowadzą licytację obrazów wystawianych na aukcji.

Trzeba przyznać, że i tym razem, bawiąc publiczność anegdotami, opowiastkami i żartami potrafili rozpalić emocje i podgrzać atmosferę chęci zakupienia któregoś z wystawionych dzieł. Szczególnie „gorąco” było podczas licytowania obrazów „Kot czarodziej”, „Jedwabne maki”, „W pogoni” i „Ptasi koncert” oraz obrazka „Piesek Leszek”, którego licytację poprowadził oczywiście Leszek Wójtowicz. Jego dedykacja dla zwycięzcy na odwrocie pracy była dodatkowym grantem artysty dla nowego jej właściciela.

O znaczeniu takich spotkań dla wszystkich beneficjentów – tym razem młodych artystów z niepełnosprawnościami z ośrodków, którym pomaga Stowarzyszenie – nie trzeba nikogo przekonywać. Łącznie wylicytowano 9 500 zł. Środki te zostaną przeznaczone na materiały plastyczne dla ośrodków biorących udział w aukcji.

Aby takie wydarzenie miało tak pozytywny finał musi wspólnie zagrać wiele jego elementów. Nie do przecenienia jest rola charyzmatycznej i przedsiębiorczej prezes Cecylii Chrząścik, która, jak nikt inny, potrafi skupić i łączyć w pełnej symbiozie ludzi różnych opcji politycznych i światopoglądowych wokół czytelnej i prostej idei mądrego pomagania młodym osobom z niepełnosprawnościami.

Wiele lat temu zmarły przed rokiem, poruszający się na wózku europoseł, senator RP Marek Plura nazwał takie działania pomocowe darowaniem wędki, bo tylko takie są słuszne, ponieważ są twórcze i rozwijające.
Wszyscy obecni na wystawie i aukcji w Novotelu mieli możność podziwiać prace powstałe dzięki wykorzystaniu możliwości, które twórcom z niepełnosprawnościami taka „wędka’ dała.

Nie sposób także pominąć niezwykłego wręcz zaangażowania w przeprowadzeniu wystawy i aukcji niemal wszystkich pracowników hotelu. Ciepło i dobro oparte o profesjonalizm definiuje nasze najwyższe uznanie…
I tak niezmiennie trwa od pierwszych, tamże, aukcji artystów plastyków i twórców rękodzieła – podopiecznych krakowskiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”.

Dla wszystkich organizatorów, artystów, prowadzących, dbających o dźwięk i oświetlenie, twórców, publiczności i szczodrych licytantów oraz darczyńców – nasze chapeau bas!

Do zobaczenia w Teatrze Bagatela w Krakowie już niebawem.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Iwona Kucharska, Ryszard Rzebko

Data publikacji: 13.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również