Przełomowa stymulacja nerwu błędnego daje obiecujące wyniki w rehabilitacji urazów rdzenia kręgowego

Pionierski projekt badawczy wspierany przez Fundację Wings for Life, który otwiera nowe możliwości w rehabilitacji urazów rdzenia kręgowego, ujawnił niezwykłe postępy. Projekt, prowadzony przez ekspertów z University of Texas w Dallas, wszedł w fazę badań klinicznych, wprowadzając przełomową technologię, która ma zrewolucjonizować leczenie pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

Znana gwiazda gier David „GrandPOOBear” Hunt odwiedził niedawno UT Dallas, aby na własnej skórze przekonać się o przełomowych wynikach.
Badania koncentrują się na elektrycznej stymulacji nerwu błędnego, nazywanego „supernerwem” organizmu, mającym na celu poprawę wyników konwencjonalnej rehabilitacji. Dr Michael Kilgard, dyrektor wykonawczy i dyrektor naukowy w UT Dallas Biomedical Device Center, wyjaśnił: – Urazy rdzenia kręgowego powodują poważne niepełnosprawności. Dzięki stymulacji nerwu błędnego staramy się stworzyć nowe połączenia neuronowe i przywrócić niezależność osobom dotkniętym chorobą.

Badanie kliniczne polega na wszczepieniu małego chipa w szyję, który wysyła impulsy elektroniczne do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego. Z biegiem czasu mózg uczy się modyfikować swoje obwody, co prowadzi do tego, że komórki nerwowe uwalniają neuroprzekaźniki i ponownie się łączą. Co ciekawe, początkową poprawę można zaobserwować już po tygodniu, a następnie dalsze postępy.

GrandPOOBear, który sam spędził miesiące na rekonwalescencji po urazie rdzenia kręgowego odniesionym w wypadku na snowboardzie i jest profesjonalnym graczem, był zachwycony, gdy odkrył, że niektóre zadania związane ze stymulacją nerwu błędnego polegały na graniu w starannie opracowane gry wideo z kontrolerami zaprojektowanymi w celu poprawy funkcji ręki.

Kiedy pokazano mu filmy pokazujące poprawę stanu pacjentów w czasie, gracz był zdumiony, ponieważ wcześniej zakładał, że takie wyniki są jeszcze odległą przyszłością badań naukowych. – Nie mogłem uwierzyć, że jesteśmy tak blisko. Dzisiaj widziałem ludzi, którzy po 30 sesjach mieli przywrócone różne ruchy w rękach. To w zasadzie tylko miesiąc pracy z tym implantem. Pomyśl o tym, jak daleko może się to posunąć. To takie ekscytujące – zauważył.

Znaczenie projektu stymulacji nerwu błędnego wykracza poza poprawę funkcji motorycznych. Widząc we wcześniejszych eksperymentach, że stymulacja nerwu błędnego może potroić liczbę neuronów kontrolujących ramiona w mózgu, Kilgard i jego zespół dążą nie tylko do poprawy funkcji rąk i nóg, ale także umiejętności motorycznych. Wielu pacjentów twierdzi, że przywrócenie prostej możliwości otwarcia butelki wody lub poczucia, że członek rodziny trzyma ich za rękę, znacznie poprawiłoby ich życie.

Projekt już teraz przynosi obiecujące wyniki w zakresie poprawy jakości życia uczestników badań klinicznych i można mić nadzieję, że przy odpowiednim finansowaniu badań i próbach leczenie urazów rdzenia kręgowego może być szeroko dostępne w ciągu zaledwie pięciu lat. Co więcej, zespół z UT Dallas dostosował technologię tak, aby była wystarczająco mała i niedroga, aby pacjenci mogli z niej korzystać w domu, co jeszcze bardziej zwiększa jej dostępność i potencjalny wpływ.

Każdego roku na całym świecie pojawia się około 250 tys. nowych przypadków urazów rdzenia kręgowego, co podkreśla pilne zapotrzebowanie na innowacyjne metody leczenia. Fundacja Wings for Life od dawna przoduje we wspieraniu przełomowych inicjatyw badawczych i badań klinicznych na skalę globalną. To nieustanne zaangażowanie odzwierciedla zaangażowanie fundacji w poszukiwanie lekarstwa. Niedawne postępy poczynione w projekcie stymulacji nerwu błędnego ilustrują potencjał jej powszechnego zastosowania w leczeniu urazów rdzenia kręgowego.

GrandPOOBear zachęca do udziału w nadchodzącym Wings for Life World Run, głównej zbiórce pieniędzy na badania nad rdzeniem kręgowym. Podkreślił: – W tym roku ponownie wezmę udział w Wings for Life World Run i naprawdę zachęcam wszystkich do przyłączenia się. To wspaniałe uczucie, ponieważ niezależnie od tego, czy biegasz, poruszasz się na wózku inwalidzkim, czy chodzisz, każda część Twojej opłaty startowej trafia do miejsc takich jak to niesamowite centrum badawcze w Teksasie. Innymi słowy, im więcej osób uczestniczy w bieganiu, tym więcej badań może zostać sfinansowanych. A biorąc udział w tym przedsięwzięciu, wywierasz poważny wpływ na urazy rdzenia kręgowego.

Wings for Life World Run to globalny fenomen, odbywający się jednocześnie w wielu miejscach na całym świecie. Od entuzjastów amatorów po doświadczonych profesjonalnych sportowców, uczestnicy na wszystkich poziomach zaawansowania są mile widziani jako uczestnicy tego wydarzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyścigów, w których przekroczenie linii mety jako pierwsze jest ostatecznym celem, ten bieg polega na zbiorowym doświadczeniu biegania dla sprawy. Po starcie, 30 minut później, wirtualny lub prawdziwy Samochód Pościgowy rozpoczyna pościg, stopniowo wyprzedzając uczestników jeden po drugim. Nacisk kładziony jest nie na prędkość czy pokonywany dystans, ale na koleżeństwo i ducha uczestnictwa. Co więcej, każda opłata startowa i darowizna bezpośrednio przyczynia się do badań nad rdzeniem kręgowym, dzięki czemu każdy krok jest znaczącym wkładem w kluczową sprawę.

W dotychczas zakończonych edycjach Wings for Life World Run łącznie 1 293 716 zarejestrowanych uczestników ze 195 narodowości biegało, spacerowało i toczyło się na wszystkich siedmiu kontynentach, zbierając łącznie 43,8 miliona euro na znalezienie lekarstwa na uraz rdzenia kręgowego.

11. edycja Wings for Life World Run zaplanowana jest na niedzielę 5 maja 2024 roku. Aby się zarejestrować lub dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ. Aby uzyskać dodatkowe informacje o Fundacji Wings for Life i jej misji, kliknij TUTAJ.

Info: Red Bull Content Pool, fot. Karlo Ramos

Data publikacji: 19.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również