Rosja i Białoruś będą uczestniczyć w Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli rywalizować w przyszłorocznych Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu jako sportowcy neutralni – zdecydowano 29 września, podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC) w Bahrajnie.

Odrzucono wniosek o całkowite zawieszenie Narodowego Komitetu Paralimpijskiego Rosji z powodu naruszenia konstytucyjnych obowiązków członkowskich.

Najpierw podjęto decyzję o dopuszczeniu Rosjan do startu; opowiedziało się za nią 74 członków IPC, przeciw 65, 13 narodowych komitetów paraolimpijskich wstrzymało się od głosu. W sesji popołudniowej takie same ustalenia podjęto w stosunku do Białorusinów.

Obie ekipy nie będą występowały pod flagami narodowymi, bez strojów swoich drużyn narodowych i w przypadku zwycięstw bez gry hymnów.

– Głęboko wierzymy, że sport i polityka nie powinny się mieszać i że w rzeczywistości powinny pozostać całkowicie odrębne – pruznał prezes IPC Andrew Parsons.

Decyzja IPC zapadła na dwa tygodnie przed sesją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Bombaju, na której omawiany będzie także udział Rosji i Białorusi w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Pierwsze wzmianki o potencjalnym dopuszczeniu sportowców z Rosji i Białorusi do międzynarodowych imprez pojawiły się w marcu tego roku, kiedy to komitet wykonawczy MKOl zalecił taką decyzję. Mieliby oni wystartować jako neutralni zawodnicy w igrzyskach olimpijskich i paralimpijskich w Paryżu.

Wraz z tą decyzją od razu pojawił się zdecydowany sprzeciw ze strony Ukrainy, ale także wielu innych europejskich krajów. MKOl argumentował wówczas, że sportowcy nie powinni stać na straconej pozycji i nie powinno się ich karać za działania podejmowane przez rządy.

Teraz Międzynarodowy Komitet Paralimpijski autonomicznie podjął decyzję o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do udziału w zawodach.

XVII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu odbędą się między 28 sierpnia a 8 września 2024 roku.

rhr/ na podst. IAR, fot. Bartłomierj Zborowski / archiwum PZSN Start

Data publikacji: 02.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również