Rosja i Białoruś wykluczone z IPC

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) 16 listopada na nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym w Berlinie podjął decyzję o zawieszeniu narodowych komitetów rosyjskiego i białoruskiego ze skutkiem natychmiastowym.

Reprezentacja Rosji i Białorusi wcześniej zostały wykluczone z ostatnich Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie.

Za zawieszeniem Rosji było 64 członków, przeciw 39, a 16 się wstrzymało. Białoruś zawieszono stosunkiem głosów 54 do 45, przy 18 głosach wstrzymujących.

Oznacza to, że reprezentanci tych krajów nie będą mogli występować w żadnych zawodach organizowanych pod egidą IPC. Decyzję może cofnąć tylko walne zgromadzenie. Najbliższe ma odbyć się dopiero w czwartym kwartale 2023 roku.

– Jako przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego chcę, abyśmy żyli w świecie, w którym sport jednoczy i pozwala sportowcom rywalizować w bezpiecznych warunkach. Sytuacja sportu jest bardzo złożona. Mam nadzieję i modlę się o jak najszybsze zakończenie konfliktu na Ukrainie jak to możliwe, pokój zostanie osiągnięty i nie będzie więcej ofiar śmiertelnych – powiedział paralympic.org przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Andrew Parsons.

rhr/

Data publikacji: 17.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również