Rozpoczęto program asystencki, od września ma ruszyć wypożyczalnia sprzętu

18 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Łowiczu (woj. łódzkie) odbyła się konferencja, na której Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych ogłosił rozpoczęcie kolejnej edycji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, którego celem jest wsparcie funkcjonowania OzN przez samorządy.

W konferencji udział wzięli ponadto starosta łowicki Marcin Kosiorek oraz poseł na Sejm RP Marek Matuszewski.

– Chcemy, żeby takich samorządów było jak najwięcej powiedział wiceminister MRiPS. – Celem tego i innych realizowanych przez resort rodziny programów jest spowodowanie, by osoba z niepełnosprawnością przestała być podopiecznym, przestała być przedmiotem działań /…/., ale by mogła sama decydować o swoim życiu – podkreślił. – Asystencja osobista służy realizacji prawa do niezależnego życia tych osób. To one są de facto pracodawcami asystentów – dodał P. Wdówik.

Na realizację tego programu przeznaczono dla samorządów 0,5 mld zł plus koszty jego obsługi, co razem stanowi 520 mln zł.

Uprawnieni i zmiany
Z tego programu mogą korzystać: dzieci do 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: o konieczności stałej lub długotrwałej opieki, bądź też stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego rehabilitacji i leczenia oraz osoby dorosła z orzeconym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub posiadające orzeczenie równoznaczne.

W tym roku wprowadzono kilka istotnych zmian:
– podwyższono kwotę wynagrodzenia asystenta z 40 do 50 zł
– umożliwiono wybór asystenta przez OzN – lub jej opiekuna w przypadku osób niepełnoletnich, lub ubezwłasnowolnionych – bez konieczności spełniania warunków dotyczących ich wykształcenia czy doświadczenia.

Od tego roku uruchomiono ponadto generator wniosków, co ma znacznie usprawnić ich składanie. Termin składania wniosków mija już 15 września, by od początku 2024 r. możliwe było uruchomienie programu we wszystkich samorządach, które do niego przystąpią.

Wypożyczalnia rusza od 4 września
Pełnomocnik rządu poinformował ponadto, że od 4 września rozpocznie się przyjmowanie wniosków do wypożyczalni sprzętu i technologii spierających dla OzN, co także ma się przyczynić do podniesienia niezależności życia OzN . – Przed uruchomieniem tego przyjmowania opublikujemy na stronie PFRON całą listę tego sprzętu. A zatem wspieramy OzN w kierunku ich podmiotowości i bycia obywatelem w pełnym tego słowa znaczeniu – zapewnił wiceminister Wdwik..

Oprac. rhr/, fot. profil powiatlowicki na FB

Data publikacji: 19.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również