Rozstrzygnięto VI edycję konkursu “Lider Dostępności”

Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy konkurs “Lider Dostępności”; to kwestia wymogu cywilizacyjnego  – powiedział 13 października prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim tego dnia odbyła się gala VI edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego “Lider Dostępności” pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

– To bardzo ważne nagrody dotyczące przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu – mówił prezydent.

Wskazywał, że Pawłowski pomagał innym – tym, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnością, ale także tym w pełni sprawnym – zrozumieć osoby z niepełnosprawnością.

Prezydent zwracał uwagę, że aby zostać laureatem konkursu “Lider Dostępności” nie tylko trzeba wypełnić obowiązujące normy, ale projektować “z serca, żeby rzeczywiście było łatwiej”. – To jest zawsze to coś więcej, nie tylko samo spełnienie obowiązujących przepisami wymagań. Za to z całego serca dziękuję, za to, że te budynki i obiekty są piękne, za to, że one ubarwiają, upiększają przestrzeń publiczną, za to, że nasze miasta, miejscowości wyglądają dzięki tym budynkom lepiej. One w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu służą i są publiczne. Nie tylko dlatego, że są dostępne, ale także dlatego, że radują serce i duszę – mówił prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że konkurs będzie się odbywał w kolejnych latach, aż do momentu, gdy cała nasza przestrzeń publiczna stanie się w pełni “publiczna” i w pełni dostępna. – To kwestia wymogu cywilizacyjnego. Trzeba tworzyć równe warunki dla wszystkich, równe szanse. Temu właśnie służy “Lider Dostępności” – powiedział prezydent.

Zasiadająca w kapitule konkursu Anna Aneta Tomczak z Towarzystwa Urbanistów Polskich podkreśliła, że “Lider Dostępności” to konkurs niezwykły, który promuje nie tylko budynki i przestrzenie, ale przede wszystkim ludzką empatię i wrażliwość na to, co nas otacza.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała, że to nie osoby z niepełnosprawnościami mają dostosować się do przestrzeni publicznej, ale osoby sprawujące władzę są zobowiązane do dostosowania tej przestrzeni. – Dlatego od sześciu lat wyznaczamy sobie bardzo ambitne cele – mówiła Maląg, wskazując, że w ostatnich latach diametralnie wzrosły nakłady na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła, że jej resort – realizując od trzech lat program Dostępność Plus – działa na rzecz tego, by otaczająca nas przestrzeń była pozbawiona barier. – Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka. Dopóki nie przełamiemy barier, które tkwią w nas samych, ciężko będzie nam przełamywać bariery architektoniczne – argumentowała.

Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach.

W kategorii przestrzeń publiczna wyróżniony został Park Miejski w Stargardzie Gdańskim.

W kategorii obiekt usług lokalnych nagrodzono Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkołę Podstawową nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie.

Dom Marzeń w Gdyni został nagrodzony w kategorii obiekt mieszkalny/hotelowy.

Z kolei w kategorii obiekt biurowo-handlowy nagrodzono: budynek biurowo-usługowy “Nowy Targ” we Wrocławiu oraz Varso Place w Warszawie.

Stacja metra Młynów w Warszawie została nagrodzona w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej.

W kategorii obiekt zabytkowy nagrodzono Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii architekt/urbanista nagrodzony został Krzysztof Chwalibóg, w latach 1991-2000 prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny “Lider Dostępności” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i  przestrzeni do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami, ograniczeniami. (PAP)

Zobacz galerię…

Aleksandra Rebelińska, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Data publikacji: 13.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również