Rusza aukcja prac podopiecznych Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego

Rusza aukcja prac podopiecznych Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Obrazy można oglądać i kupić online przez stronę ŁTA lub jego facebookowy profil od wtorku, 9 marca.

Jak mówi Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, możliwość zaprezentowania prac to ogromna radość dla podopiecznych i ich opiekunów. To również okazja, by zwrócić uwagę na skalę i istotę problemu choroby Alzheimera.

Za organizację wydarzenia odpowiada Wojciech Górski, twórca, który w ŁTA zajmuje się arteterapią. – Wszystkie wystawione prace powstały podczas zajęć. Dla naszych podopiecznych to sposób na wyrażenie swoich emocji. Nie chodzi nam o zastosowane techniki czy jakość wykonanych obrazów, ale o rozwój ich autora – objaśnia.

Na aukcję wybrano piętnaście obrazów, tworzonych w kilkuosobowych zespołach. Mniejsze formy to portrety i obrazy o tematyce związanej z naturą. Natomiast duże to między innymi abstrakcje. Wszystkie znaleźć można na stronie internetowej www.alzheimer-lodz.pl lub na facebookowym profilu ŁTA. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na dalsze funkcjonowanie Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

Jak mówi Maciaszczyk, to nie jedyny sposób na wsparcie podopiecznych ośrodka i samego towarzystwa. Do końca kwietnia można też przekazać 1 proc. swojego podatku, który trafi na konto ŁTA. – Każda pomoc jest dla nas na wagę złota. Potrzeby naszych podopiecznych są ogromne. A funkcjonowanie ośrodka w warunkach covidowych jest szczególnie trudne – podkreśla.

Zwraca uwagę, że kolejne obostrzenia, konieczność izolacji, nie tylko uniemożliwiały normalną pracę z podopiecznymi, ale też znacząco pogorszyły kondycję wielu chorych.

Według Maciaszczyk szacuje się, że w Polsce żyje ponad pół miliona osób z chorobą Alzheimera, a do 2050 roku cierpieć z jej powodu będzie ponad milion Polaków. (PAP)

Jacek Walczak

Data publikacji: 09.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również