Rzecznik prezydenta: dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych z pewnością uzyska akceptację prezydenta

Program wprowadzający 500 zł dodatku dla osób niepełnosprawnych, musi jeszcze przejść procedurę parlamentarną, ale z całą pewnością uzyska akceptację prezydenta Andrzeja Dudy – stwierdził 10 lipca rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

– Każdy program społeczny, którego efektem jest pomoc grupie społecznej znajdującej się w trudnej sytuacji to jest ważny program. I taki program pomocy dla osób niepełnosprawnych – oczywiście zapowiadany od dłuższego czasu i cieszymy się, że to jest kolejna realizacja obietnicy złożonej przez wielu polityków, więc taki program z całą pewnością uzyska akceptację pana prezydenta – powiedział w TVP Info B. Spychalski. Przypomniał ponadto, że projekt tej ustawy czeka jeszcze procedura parlamentarna.

Jak przekazało 9 lipca Centrum Informacyjne Rządu, projekt zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie (świadczenie uzupełniające) osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (dotyczy także niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym), a które otrzymują świadczenia z wszystkich systemów (np. ZUS, KRUS) w wysokości nie przekraczającej 1100 zł.

Świadczenie to będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono o nie wniosek.

Tego samego dnia marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował na Twitterze, że decyzją Prezydium Sejmu skierowano do pierwszego czytania rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Odbędzie się ono na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 17-19 lipca.

rhr/, fot. /twitter.com/spychalski_b
Data publikacji: 10.07.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również