Sieć szpitali nie poprawiła ani sytuacji chorych, ani placówek wynika z raportu NIK

Wprowadzony 1 października 2017 r. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej miał zapewnić kompleksowe świadczenia zdrowotne i ułatwić dostęp do tych świadczeń.

Jednym z głównych celów wprowadzenie sieci szpitali było poprawienie ich sytuacji finansowej. Kontrola wykazała, że w 22 z 29 szpitali sytuacja się pogorszyła. Mimo, że wartość umów zawieranych przez szpitale rosła to zwiększały się koszty m.in. związane z ustawowym wzrostem wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek.

Nie został osiągnięty kolejny bardzo istotny dla pacjentów cel wprowadzonego rozwiązania. Mimo założeń nie poprawił się dostęp do świadczeń specjalistycznych – leczenia ambulatoryjnego i rehabilitacyjnego.

Kontrola NIK wykazała, że wbrew zapowiedziom włączenie do sieci nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie doprowadziło do zmniejszenia kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć,

Nie wprowadzono także zmian strukturalnych w placówkach, co wiąże się z niskim stopniem wykorzystania szpitalnych łóżek na oddziałach ginekologiczno-położniczych, neonatologicznych, pediatrycznych i okulistycznych. Zalecany wskaźnik to około 80 proc. Kontrola wykazała, że w połowie badanych oddziałów wskaźnik ten wynosił poniżej 60 proc.

Kontrola objęła 29 placówek w 6 województwach – lubuskim, dolnośląskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim i śląskim.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała wnioski do ministra zdrowia o:
– zapewnienie finansowania działalności szpitali w sposób adekwatny do tempa wzrostu kosztów leczenia, z przyczyn od nich niezależnych, umożliwiającego bilansowanie się działalności szpitali,
– podjęcie działań systemowych stymulujących lepsze wykorzystanie łóżek szpitalnych,
– podjęcie działań mających na celu uregulowanie w ustawie o świadczeniach, możliwości zawarcia przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ umowy o udzielanie świadczeń w poszczególnych zakresach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub rehabilitacji leczniczej przez szpital zakwalifikowany do sieci szpitali.

Do kierowników podmiotów tworzących szpitale:
– podjęcie działań mających na celu zracjonalizowanie wykorzystania łóżek szpitalnych.

Do kierowników podmiotów leczniczych oprócz powyższego zalecenia NIK zwróciła się o podjęcie działań mających na celu zapewnienie zgodności danych zgłoszonych do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą z faktyczną strukturą organizacyjną podmiotu oraz liczbą posiadanych łóżek oraz o zapewnienie nadzoru nad poprawnością danych przekazywanych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Oprac. tuk
Data publikacji: 20.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również