Słynny mówca z niepełnosprawnością Nick Vujicic przyjedzie do Polski

Słynny mówca z niepełnosprawnością Nick Vujicic przyjedzie do Polski

Nick Vujicic, australijski mówca, który urodził się bez rąk i nóg, w przyszłym roku przyjedzie do Polski. W Poznaniu spotka się z dziesięciolatkiem cierpiącym na podobne schorzenie.

Mężczyzna urodził się w 1982 r. z zespołem tetra-amelia. To bardzo rzadka choroba genetyczna powodująca, że dziecko przychodzi na świat pozbawione kończyn.
Mimo swojej niepełnosprawności nauczył się normalnie funkcjonować w życiu codziennym, założył też rodzinę. Podróżuje po całym świecie, prowadzi własny biznes i angażuje się w działalność charytatywną. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych tzw. mówców motywacyjnych. Prowadzi wykłady nt. wiary, motywacji i niepełnosprawności. W spotkaniach z nim biorą udział dziesiątki tysięcy osób.

Australijczyk stał się m.in. inspiracją dla cierpiącego na podobną przypadłość dziesięcioletniego Miłosza Bronisza z Poznania.
– Kiedyś, gdy Miłosz miał gorszy dzień, pokazałam mu film z Vujicicem. Syn z niedowierzaniem patrzył, jak człowiek bez rąk i nóg pokonuje przeszkody, ma marzenia i je spełnia. Od tamtej pory Miłosz jest dużo silniejszym chłopcem wiedząc, że na świecie są tacy ludzie jak on. Nick jest dla niego bohaterem, mistrzem, inspiracją – powiedziała PAP mama Miłosza, Kamila Bronisz.
Ponieważ kończyny górne chłopca składają się tylko z dłoni, Miłosz nauczył się wykonywać wiele czynności nogami. Potrafi nimi rysować, pisać, samodzielnie posługuje się sztućcami, a nawet wyszywa. Od niedawna chłopiec porusza się na protezach kończyn dolnych. Jednym z jego marzeń było osobiste poznanie Nicka Vujicica. Spełni się ono w kwietniu, gdy będzie mógł osobiście porozmawiać ze swoim idolem.

Australijczyk przyjedzie do Polski po raz pierwszy. 30 kwietnia 2015 r. będzie jednym z gości organizowanego na Stadionie Miejskim w Poznaniu kongresu motywacyjno-rozwojowego „Życie bez ograniczeń”. Według organizatorów, ma to być największe tego typu wydarzenie w Europie. Spodziewany jest udział ok. 40 tys. osób.
– On jest kimś, kto daje wiarę, nadzieję, kto w niezwykły sposób inspiruje. Pokazuje, że nasze życie nie ma granic, każdy może się realizować – bez względu na jakiekolwiek ograniczenia – powiedział 28 październia w Poznaniu na konferencji prasowej organizator wydarzenia Łukasz Milewski. Wręczył on Miłoszowi zaproszenie dla całej jego rodziny na indywidualne spotkanie z Vujicicem.

W projekt „Życie bez ograniczeń” zaangażował się m.in. Jan Mela, założyciel Fundacji Poza Horyzonty, niepełnosprawny zdobywca obu biegunów Ziemi.
– Trudne doświadczenia dają nam narzędzia do tego, by motywować, pokazywać, że można patrzeć pozytywnie na życie. Niepełnosprawność Nicka jest czymś, co sprawia, że nikt mu nie powie: co ty wiesz o problemach? – powiedział Mela.

Vujicic jako niepełnosprawne dziecko przez pewien czas nie mógł chodzić do normalnej szkoły ze względu na obowiązujące w Australii prawo. Po zmianie przepisów, w szkole był poniżany przez kolegów, cierpiał na depresję. W wieku 10 lat próbował popełnić samobójstwo. Jego życie zmieniło się po lekturze prasowego artykułu o mężczyźnie, który mimo niepełnosprawności radzi sobie w codziennym życiu.
Obecnie mężczyzna pisze, używa komputera i telefonu, czesze się i myje zęby, goli się. Potrafi też grać w golfa, pływać, surfować na desce i grać na perkusji. Wystąpił w nagradzanym, amerykańskim filmie „Cyrk motyli” Joshui Weigela, napisał książkę „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”, która stała się światowym bestsellerem.
Jest mężem i ojcem, według organizatorów poznańskiej imprezy jest też najpopularniejszym mówcą na świecie. (PAP)

rpo/ gma/

Data publikacji: 29.10.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również