Stanisław Kmiecik uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Odznaka Okolicznościowa – Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Artysta Stanisław Kmiecik został uhonorowany Odznaką Okolicznościową – Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Małopolskiemu artyście osobiście pogratulowała Marlena Maląg – prezes Zarządu PFRON.

Po 30 latach działalności artystycznej i społecznej Stanisław Kmiecik – artysta z niepełnosprawnością malujący stopami został 6 czerwca uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczenie przyznane zostało przez premiera Mateusza Morawieckiego na wniosek minister Elżbiety Rafalskiej. Medal otrzymują osoby, które swoją zaangażowaną postawą na rzecz przemian demokratycznych włączają się w budowę wspólnoty, wzmacniają suwerenność i tożsamość narodową.

Stanisław Kmiecik z małżonką oraz wiceminister rodziny Stanisław Szwed

Stanisław Kmiecik z małżonką oraz wiceminister rodziny Stanisław Szwed

Po ceremonii, która odbyła się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Kmiecik wraz z żoną spotkali się z Marleną Maląg – prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Martą Mordarską – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON. Spotkanie było okazją do złożenia artyście gratulacji oraz do rozmowy na temat jego działalności artystycznej i społecznej, dalszych planach i systemie rehabilitacji w Polsce. Podczas wizyty w siedzibie PFRON powstała praca, którą autor wręczył prezes Marlenie Maląg.

Od lewej prezes Marlena Maląg, artysta Stanisław Kmiecik oraz dyrektor Marta Mordarska

Od lewej prezes Marlena Maląg, artysta Stanisław Kmiecik oraz dyrektor Marta Mordarska

Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Od 1989 roku należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein – VDMFK. Artysta malarz, dla którego niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji swoich pasji – maluje akrylami, farbami olejnymi, pastelami, akwarelą, temperą i ołówkiem. Jego prace można oglądać na wystawach organizowanych w Polsce i za granicą. Udziela się również charytatywnie i społecznie, swoją postawą stara się wspierać i uczyć innych. Od wielu lat współpracuje z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie

Odznaczeni Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Odznaczeni Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Od 2017 roku Stanisław Kmiecik współpracuje z Małopolskim Oddziałem PFRON, czego efektem są m.in. wystawa „Pasja dodająca skrzydeł” w Porcie Lotniczym – Kraków Airport im. Jana Pawła II, obchody I Międzynarodowego Dnia Osób Malujących Ustami i Nogami oraz wiele wystaw i spotkań z udziałem dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych.

Jedną z wielu nagród, które otrzymał Stanisław Kmiecik to wyróżnienie w konkursie „Lodołamacze 2018” w kategorii „Lodołamacz Specjalny”.

Joanna Kołdras / Małopolski Oddział PFRON, fot. MRPiPS / Flickr, PFRON
Data publikacji: 07.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również