Startuje Chorzów bez Barier 2013

Startuje Chorzów bez Barier 2013

W Chorzowie rozpoczyna się cykl imprez poświęconych osobom z niepełnosprawnością, których celem jest:

– Przybliżenie społeczeństwu Chorzowa problemów tych osób oraz seniorów a także pomoc we włączeniu tych grup w aktywne życie. Imprezy są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnością i seniorów w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, zawodowego i kulturalnego.
– Aktywizacja organizacji pozarządowych oraz poprawa jakości pracy instytucji miejskich działających na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów na terenie Chorzowa.
– Wychowanie ku integracji dzieci i młodzieży oraz rozwój wolontariatu w Chorzowie.

Inauguracja cyklu Chorzów bez Barier 2013 odbędzie się 11 marca br. o godz.12:00 konferencją prasową w małej sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, zaś o godz.13:00 odbędzie się tam spotkanie z organizacjami pozarządowymi, w czasie którego będą one zgłaszały swoje problemy i inicjatywy dotyczące bieżącej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

W czasie konferencji ambasador kampanii Chorzów bez Barier poseł Marek Plura przedstawi nowe zadania samorządu terytorialnego wynikające z ratyfikacji przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że biuro posła, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych w Chorzowie przy ul. Powstańców 28 przyjmuje m. in. interesantów posługujących się językiem migowym.


Rok 2013 przynosi kontynuację najlepszych przedsięwzięć cyklu oraz nowe wydarzenia. Niezwykle ważną sprawą dla mieszkańców Chorzowa jest stworzenie przez Andrzeja Kotalę stanowiska pełnomocnika prezydenta Chorzowa ds. seniorów i osób niepełnosprawnych. Do tej funkcji została powołana Magdalena Sekuła, znana dotychczas m. in. z prowadzenia Akademii Wolontariatu dla seniorów w Parku Śląskim w Chorzowie.

Ważną nowością będzie startująca w marcu stała rubryka Chorzów bez Barier w miejskiej, bezpłatnej gazecie „Chorzowianin”. Jest to jedyna tego typu inicjatywa w śląskiej prasie dedykowana seniorom i osobom z niepełnosprawnościa. Powstaje ona we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Do nowych pomysłów należy też projekcja filmowych klasyków w Chorzowskim Centrum Kultury w serii „Kino społecznie wrażliwe – niepełnosprawność” Problemy osób niepełnosprawnych, ich życie i relacje z innymi ludźmi nie są tematem szczególnie popularnym w kinie amerykańskim, powstały jednak doskonałe filmy, które podejmują ten dyskusyjny temat. ChCK zaprasza na wyjątkowo poruszające i uwrażliwiające obrazy, które udowadniają, że dobre kino potrafi w atrakcyjnej wizualnie formule wypowiedzieć się na każdy temat, również ten uznawany za tabu. W produkcjach uhonorowanych wieloma nagrodami zobaczymy świetne kreacje aktorskie Leonardo Di Caprio, Dustina Hoffmana i Toma Hanksa:
06.04.2013 godz. 18:00 „Co gryzie Gilberta Grape’a” – 1983 r., reż. Lasse Hallstrom
15.04.2013 godz. 19:00 „Rain Man” – 1988 r., reż. Barry Levinson
18.04.2013 godz. 18:00 „Forrest Gump” – 1994 r., reż. Robert Zemeckis

15 kwietnia o godz. 15:00 odbędzie się szczególny pokaz filmu „Nietykalni”. Będzie on prezentowany w wersji z audiodeskrypcją, czyli komentarzem ułatwiającym osobom niewidomym percepcję przebiegu wydarzeń oraz z dodatkowymi napisami pozwalającymi osobom głuchym na orientację w akcji filmu. Mamy nadzieję, że te niecodzienne walory pokazu pozwolą lepiej zrozumieć funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością. Po seansie odbędzie siię dyskusja z posłem Markiem Plurą, który tak komentuje to dzieło: – Nietykalni to wspaniała komedia mówiąca całkiem serio o tym, że nikt z nas nie jest w swoim życiu w pełni sprawny, w pełni samodzielny. Właśnie dla tego potrzebujemy się nawzajem, a pomagając sobie uzupełniamy się. Philippe i Driss dzięki swojej przyjaźni odnaleźli sens życia, a każdy z nich zbudował swoje życie od nowa. Naprawdę warto zobaczyć jak to się stało i… spróbować samemu!

Do najważniejszych wydarzeń cyklu Chorzów bez Barier należą:
– marzec: promocja zatrudniania osób niepełnosprawnych wśród chorzowskich przedsiębiorców i rzemieślników,
– kwiecień: cykl filmowy w CHCK,
– maj: europejski dzień równouprawnienia osób niepełnosprawnych – Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Chorzowski Urząd Pracy oraz Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,
– czerwiec /lipiec: dzień integracji dla dzieci,
– wrzesień: regionalna gala konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie „Lodołamacze 2013″,
– październik: plener Sielskie klimaty dla niepełnosprawnych artystów z niepełnosprawnością,
– listopad: filmowy cykl w ChCK ,
– grudzień: podsumowanie cyklu Chorzów bez Barier 2013.
Głównym organizatorem cyklu Chorzów bez Barier jest prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, a współorganizatorem – przewodniczący Rady Wojewódzkiej Śląskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Tomasz Jakubiec.
Puma

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również