Stowarzyszenie Mudita pomaga osobom uchodźczym z niepełnosprawnościami

Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób musiało uciekać i znalazło się daleko od swoich domów. Osoby z niepełnosprawnościami i z przewlekłymi chorobami potrzebują szczególnej pomocy w tej trudnej sytuacji. Dużym wyzwaniem jest znalezienie transportu i miejsca pobytu dostosowanego do wózków, zorganizowanie opieki medycznej, leków, rehabilitacji czy wspomagania rozwoju dla dzieci. 

Odpowiadając na te potrzeby Stowarzyszenie Mudita we współpracy z PAH od kwietnia realizuje program pomocy dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, którzy przyjeżdżają z Ukrainy do Polski.

Różne rodzaje pomocy

Zapraszamy do obejrzenia filmu o wsparciu realizowanym przez Stowarzyszenia Mudita:
https://youtu.be/s2HOwT2hUXU

Punkty recepcyjne zapewniają tymczasowy pobyt w warunkach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także opiekę psychologiczną, konsultacje medyczne i fizjoterapeutyczne, konsultacje prawne oraz otwarte warsztaty języka polskiego. Dostępne jest wsparcie asystentów w znalezieniu docelowego zakwaterowania i zapewnieniu bieżących potrzeb, takich jak np. uzyskanie numeru PESEL, orzeczeń czy świadczeń przysługujących osobom z niepełnosprawnościami.

Punkty działają w Warszawie i Krakowie. Są czynne przez 24 h/dobę przez cały tydzień.

Od pierwszego miesiąca wojny funkcjonuje Infolinia w języku polskim i ukraińskim. Koordynatorzy infolinii udzielają wsparcia w zakresie organizacji życia w Polsce, m.in. informują o możliwościach skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, pomagają w umówieniu wizyt lekarskich czy w znalezieniu ośrodków rehabilitacyjnych i placówek terapeutycznych.

Linia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00,
pod numerem: +48 539 866 471 lub mailem: ukraina@stowarzyszeniemudita.pl

Ponadto, Stowarzyszenie Mudita realizuje program Asystentury Wytchnieniowej, zapewniając bezpłatną pomoc wolontariuszy w opiece nad dzieckiem lub dorosłą z niepełnosprawnością.

Od października działają również grupy wzajemnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy oraz ich bliskich. Spotkania prowadzone są online, ich głównym celem jest wsparcie psychologiczne oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Pomóc można odpowiadając na indywidualne potrzeby. 
– Takie miejsce jak Mudita jest bardzo potrzebne. Tutaj jest spokojna i przytulna atmosfera, wszystko jest dostosowane dla niepełnosprawnych osób. Jest nawet pokój zabaw dla naszych dzieci, miejsce dla zwierząt. Tutaj dadzą smaczne jedzenie, produkty higieniczne, można wyprać rzeczy i wziąć ciepły prysznic. Wieczorem w kuchni przy ciepłej herbacie każdy opowiada historię swojego życia – mówi beneficjentka punktu w Warszawie.

Olga, beneficjentka punktu w Warszawie dodaje:
– Kiedy przyjechaliśmy do Warszawy, polecono nam centrum pomocy uchodźcom ‘Mudita’.  Zostaliśmy przyjęci z dworca. Dostaliśmy pokój, trzy posiłki dziennie oraz wsparcie informacyjne. Było wszystko, czego potrzebowaliśmy. Nie znamy języka polskiego, prawa polskiego, lokalizacji potrzebnych organizacji. Personel pomógł nam rozwiązać wszystkie problemy. Wolontariusze chodzili z nami, żeby pomóc w tłumaczeniu i rejestracji dokumentów. W punktach widzieliśmy osoby z różnymi niepełnosprawnościami i ich opiekunów, którym zapewniono warunki bytowe.

Wsparcie nadal potrzebne

Od kwietnia 2022 r. z różnych rodzajów wsparcia Stowarzyszenia Mudita skorzystało już kilka tysięcy osób uchodźczych z niepełnosprawnością oraz ich bliskich. Punkty Recepcyjne, Infolinia oraz Asystentura Wytchnieniowa mają zapewnioną ciągłość działania do lutego 2023 r. Aktualnie Stowarzyszenie Mudita szuka nowych lokali na Punkty Recepcyjne, a także dalszego finansowania, które umożliwi dalszą realizację programów pomocowych.

– Zapotrzebowanie wciąż jest bardzo duże, z Ukrainy wciąż przyjeżdżają osoby szukające bezpiecznego schronienia w Polsce – mówi Marta Wiaderkiewicz, koordynatorka programu pomocy osobom uchodźczym z Ukrainy.

Dane kontaktowe: 

Punkty Recepcyjne: 
Warszawa: ul. Podczaszyńskiego 12, tel. 602 248 136,
Kraków: ul. Ujastek 7, tel. 602 248 237

Infolinia:
Tel: +48 539 866 471 (pn.-pt. godz. 10:00-18:00
Mail: ukraina@stowarzyszeniemudita.pl

Aktualne informacje o programach pomocy: 
https://stowarzyszeniemudita.pl/dopomoga

Kontakt: kontakt@stowarzyszeniemudita.pl

pr/, fot. profili Mudita

Data publikacji: 16.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również