Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Październik na całym świecie został uznany miesiącem solidarności z osobami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce, a 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD).

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego obchodzony jest od 2012 roku z inicjatywy australijskiej organizacji non-profit Cerebral Palsy i amerykańskiej organizacji United Cerebral Palsy. Obchody Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na codzienne problemy osób z MPD.

Mózgowe porażenie dziecięce towarzyszy ludziom od starożytności, MPD charakteryzuje się nieprawidłowym napięciem mięśni, mimowolnymi odruchami, zaburzeniami w sferze rozwoju motorycznego i koordynacji.

W 2015 roku powstał ruch społeczny, który koncentruje się na kluczowych kwestiach dotyczących osób z MPD na całym świecie, niezależnie od różnic geograficznych, kulturowych i ekonomicznych.

W ramach akcji poszukuje się pomysłów i rozwiązań, które mogą być zastosowane dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym w celu zapewnienia im komfortu w codziennym życiu; np. w 2012 roku na stronie internetowej Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego zrealizowano pomysł osoby z MPD, pochodzącego z Turcji Alpera Sirvana – zespół z Uniwersytetu Wirginii opracował prototyp wózka inwalidzkiego napędzanego energią słoneczną.

W Polsce Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego również jest obchodzony 6 października. W 2017 roku 6 października budynki rzecznika praw obywatelskich w kilku największych miastach zostały rozświetlone na kolor zielony, aby zaznaczyć solidarność z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym[4].

W tym roku świecić się będą budynki od Szczecina, Gdańska, Białegostoku po Warszawę, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków oraz setki profili społecznościowych osób prywatnych, instytucji i  znanych osób publicznych.

Oprac. em/

Data publikacji: 06.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również