Święto OSW dla Dzieci Niewidomych w Laskach z udziałem Pierwszej Damy

W piątek, 19 maja w Laskach pod Warszawą społeczność oraz przyjaciele Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej wzięli udział w corocznym święcie placówki. Należy przypomnieć, że obchodziła ona 100 lat funkcjonowania w roku ubiegłym.

Agata Kornhauser–Duda od lat współpracuje z Ośrodkiem prowadzonym przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Obecnie do samodzielnego życia przygotowuje się tu ok. 200 niewidomych i słabowidzących uczniów z całej Polski.

Wychowankowie szkół ponadpodstawowych przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek, pedagogów, pracowników Ośrodka oraz wszystkich gości pełen radości, pogody ducha i mądrych refleksji program artystyczny pt. „Żeby mieć w głowach dobrze poukładane”.

Po występie Pierwsza Dama podeszła do artystów, by osobiście pogratulować im bardzo udanego wykonania oraz błyskotliwego scenariusza. Podczas krótkiej rozmowy nastolatkowie opowiedzieli o nauce w ośrodku, edukacji muzycznej i swoich dalszych planach. Pierwsza Dama życzyła uczniom, by realizowali marzenia i spotykali na swojej drodze dobrych i życzliwych ludzi.

Następnie Małżonka Prezydenta odwiedziła przedszkolaki, które przywitały swojego gościa wesołymi piosenkami. Pani Prezydentowa przeczytała maluchom utwór Juliana Tuwima „Rzepka” i zaprosiła dzieci do wspólnej recytacji znanych wierszyków.

Wizyta w przedszkolu była okazją do przyjrzenia się metodom pracy z najmłodszymi w sali doświadczania świata czy poprzez cyber–oko: system integrujący pomiary medyczne i komputerowe techniki interakcji człowiek–komputer. Głównym celem pracy w przedszkolu jest rozwój aktywności dzieci ograniczonej przez brak bodźców wzrokowych.

Na koniec, o bieżącej pracy „Lasek”, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z dyrektor Ośrodka Elżbietą Szczepkowską, prezesem Towarzystwa nad Ociemniałymi Pawłem Kacprzykiem i Siostrą Judytą, przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Wielu wychowanków Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach zmaga się z dodatkowymi, ciężkimi schorzeniami. Praca z niewidomymi dziećmi i ich rodzicami zaczyna się w Laskach już na etapie wczesnego wspomagania rozwoju. Wychowankowie Ośrodka objęci są rehabilitacją wzroku, nauką orientacji przestrzennej, rehabilitacją ruchową, hipoterapią, muzykoterapią. Ponadto w Laskach prowadzony jest dom dla dzieci głuchoniewidomych.

Uczniom dotkniętym upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim dedykowane są Szkoła Podstawowa Specjalna, Gimnazjum Specjalne i Szkoła Zawodowa Specjalna.

Zobacz galerię…

Info: prezydent.pl, fot. Przemysław Keler / KPRP

Data publikacji: 19.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również