Szanowni Czytelnicy

13 października dokonaliśmy wyboru naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Wśród ubiegających się o mandat parlamentarny było czternaście osób z orzeczoną niepełnosprawnością, tyle w każdym razie odpowiedziało na ankietę zorganizowaną przez Integrację. Trzy z nich uzyskały ten mandat, wszyscy poruszający się na wózkach, doświadczeni politycy z długim stażem.

Jan Filip Libicki, który startował do Senatu z listy PSL, od 2014 roku był przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Za kluczowe do uregulowania w następnej kadencji uznał głęboką reformę systemu orzekania o niepełnosprawności i jego ujednolicenie. Za bardzo istotne uważa też prace nad złożonym przez klub Platformy Obywatelskiej projektem ustawy likwidującej tzw. pułapkę rentową. Ta ostatnia kwestia znajduje wsparcie wszystkich trzech parlamentarzystów z niepełnosprawnościami.

Sławomir Piechota, który kandydował do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej odnowił mandat poselski po raz kolejny. Piastuje go od 2005 roku, przez dwie poprzednie kadencje był przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W Sejmie prowadził prace nad ratyfikacją przez Polskę Konwencji ONZ z 2006 r. o prawach osób z niepełnosprawnością. W imieniu grupy posłów PO zgłosił projekt ustawy likwidującą „pułapkę rentową”, aby osoby z niepełnosprawnością pobierające świadczenie – zarówno z ZUS, KRUS i „mundurowi” – mogły pracować i zarabiać bez zagrożenia częściowym lub całkowitym zawieszeniem renty.

Marek Plura (Koalicja Obywatelska) wybrany do Senatu głosami mieszkańców Katowic, będzie w nim debiutował jako senator. Wcześniej był posłem na Sejm dwóch kadencji, oraz posłem do Parlamentu Europejskiego, uzyskując prestiżowy tytuł najlepszego europosła w dziedzinie polityki społecznej i regionalnej. Wśród wielu zagadnień do uregulowania, które przedstawił w swoim programie wyborczym najważniejsze zdają się być: likwidacja „pułapki rentowej”, zniesienie kryterium dochodowego przy świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, rzeczywiste wdrożenie tzw. opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób niesamodzielnych oraz zrównanie świadczeń wszystkich opiekunów osoby niepełnosprawnej w rodzinie, tzn. wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Warto jeszcze nadmienić, że w sejmowych ławach zasiądą jeszcze trzy panie, w jakiś sposób związane z problematyką niepełnosprawności. Z listy Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymała Iwona Hartwich, aktywna uczestniczka sejmowych protestów z 2014 i 2018 roku, matka poruszającego się na wózku Jakuba Hartwicha.

Kandydując z list Prawa i Sprawiedliwości mandat poselski otrzymała Marlena Maląg, obecna prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Mandat poselski otrzymała również Jagna Marczułajtis-Walczak startująca z list Koalicji Obywatelskiej, matka 3-letniego dziecka z wrodzoną chorobą rzadką, bardzo aktywna uczestniczka debaty sejmowej nt. ustawy o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Ryszard Rzebko, fot. Kancelaria Sejmu
Data publikacji: 15.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również