Szaro, buro i ponuro? Nie w Funzeum!

„TUR Borówka” to Stowarzyszenie zrzeszające ludzi dobrej woli, których połączył wspólny cel – pomoc niepełnosprawnym mieszkańcom Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Mikołowie -Borowej Wsi.

Początków należy szukać dużo wcześniej, w czasach kiedy kilku ludzi (firm) zaczęło wspierać finansowo grupę dziewcząt z tej placówki.

Tak więc dzięki pomocy wspomnianych wyżej życzliwych osób udało się zmodernizować pomieszczenia zamieszkiwane przez grupę I – tak w tym ośrodku określa się 10-osobowe grupy osób zamieszkujące wspólnie pomieszczenia stworzone na wzór mieszkań – i rozpocząć organizowanie różnorodnych wyjazdów.

Były to wyjazdy do kina, teatru, operetki, na musicale oraz na wycieczki. Najpierw krótkie – jednodniowe, które z czasem przerodziły się w kilkudniowe pobyty wakacyjne i lecznicze.

Wszystkie działania były prowadzone jakby oddzielnie i przypominały prowizorkę.

Dojrzewający od dawna pomysł stworzenia stowarzyszenia, które połączy wszystkie dotychczasowe projekty i w sposób kompleksowy pomoże roztoczyć opiekę nad dziewczynami oraz da również możliwość rozwoju kolejnym podopiecznym, dojrzał na tyle, że w kwietniu 2013 r. powstała „TUR Borówka”.

Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Katowicach. Poznali się podczas spotkań w ramach projektu „4 pory roku / 4 strony świata – POLSKA”. Za oknem szaro i buro a mieszkańcy dzięki hojności jego słuchaczy, pojechali 25 stycznia do FUNZEUM w Gliwicach.

Funzeum to Muzeum Światła i Kolorów. Ponad 50 multisensorycznych instalacji podzielonych na dwie wystawy: Kolor i Światło nie tylko dostarczy stymulacji wiecznie spragnionym jej umysłom, ale i przemyci zagadnienia z dziedzin: fizyki, biologii, historii i sztuki.

Było kolorowo i wesoło. Niby nie są już dziećmi, ale bawili się jak dzieci. Dzięki sfinansowaniu pobytu przez UTW około 20 osób miało świetną zabawę i mnóstwo frajdy.

Zobacz galerię…

em/, fot. archiwum TUR Borówka

Data publikacji: 28.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również