Tokio dzień po dniu. Medalowa kronika Polaków

25 medali (7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych) zdobyła reprezentacja Polski podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Dorobek ten przełożył się na siedemnaste miejsce w klasyfikacji medalowej. Przedstawiamy najważniejsze momenty tego sportowego święta, skupiając się na startach Biało-Czerwonych. Do oceny występu kadry jeszcze powrócimy na łamach „Naszych Spraw”.

24 sierpnia

Cesarz Japonii Naruhito ogłosił rozpoczęcie XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Uroczystość odbyła się na Stadionie Narodowym w Tokio. Na trybunach zabrakło kibiców ze względu na obostrzenia pandemiczne. Zapalenia znicza olimpijskiego dokonali miejscowi paraolimpijczycy.

Walkę o medale zapowiedziało 4403 zawodników ze 162 ekip. W tym gronie znalazła się reprezentacja uchodźców, a także debiutujące: Bhutan, Grenada, Malediwy, Paragwaj oraz Saint Vincent i Grenadyny. Polska wysłała 89 sportowców (56 mężczyzn i 33 kobiety) rywalizujących w dwunastu dyscyplinach. Jako chorążowie naszej kadry wystąpili pływaczka Joanna Mendak i lekkoatleta Maciej Lepiato.

25 sierpnia

Pierwsze medale dla Polski podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Najpierw w centrum uwagi znaleźli się Marcin Polak oraz jego przewodnik Michał Ładosz, którzy rywalizowali na tandemach w kolarstwie torowym. Na Izu Velodrome wywalczyli trzecie miejsce w wyścigu na dochodzenie na 4000 metrów. W finale B, gdzie stawką był brązowy krążek, okazali się szybsi od duetu z Francji o niespełna 0,3 sekundy. Ich średnia prędkość wyniosła 58,1 km/h, a konkurentów wyprzedzili na ostatnim okrążeniu.

Natomiast Adrian Castro zdobył wicemistrzostwo paraolimpijskie w szabli kat. B. W decydującej rozgrywce musiał uznać wyższość rywala z Chin, którym był Yanke Feng. Zawodnik IKS AWF Warszawa poprawił swoje osiągnięcie z Rio de Janeiro (2016 r.), gdzie zmagania ukończył na trzecim miejscu.

26 sierpnia

Kolejny brązowy medal w dorobku reprezentacji Polski. Sięgnęła po niego Justyna Kozdryk, która rywalizowała w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 45 kg. Zawodniczka Startu Radom najpierw wycisnęła 95 kg, a następnie – 96 kg. W trzecim podejściu zaliczyła 101 kg, co jest jej najlepszym życiowym rezultatem na zawodach. 41-latka po raz drugi w karierze stanęła na podium Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Wcześniej zrobiła to w 2008 r. w Pekinie, kiedy zdobyła srebrny krążek.

27 sierpnia

Słodko-gorzki dzień dla Biało-Czerwonych. Reprezentacja powiększyła swój dorobek o 3 medale, w tym pierwszy złoty. Ale zanim do tego doszło, napłynęła fatalna informacja. Polska Misja Paraolimpijska otrzymała wiadomość od Międzynarodowej Unii Kolarskiej o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez Marcina Polaka i Michała Ładosza. 2 dni wcześniej duet ten cieszył się z brązowego medalu w kolarstwie torowym.

W próbkach pobranych od reprezentantów Polski stwierdzono obecność zabronionej substancji (EPO). Zawodnicy zostali wycofani z kolejnych startów w Tokio. Grozi im odebranie tytułu brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich.

Róża Kozakowska została mistrzynią paraolimpijską w rzucie maczugą (F32). Dokonała tego dzień po swoich 32. urodzinach. Oprócz złotego medalu, zawodniczka Startu Tarnów cieszyła się również z ustanowienia rekordu świata. W trzeciej próbie uzyskała wynik 28,74 m. Ukrainka Anastasiia Moskalenko, która zajęła drugie miejsce, rzuciła o 4,01 m bliżej.

W Starcie Tarnów trenuje również Michał Derus, który sięgnął po srebrny medal w biegu na 100 metrów (T47). 30-latek powtórzył więc swoje osiągnięcie z Rio de Janeiro z 2016 r. Do tokijskiego finału awansował z wynikiem 10,73 s, co oznaczało pobicie rekordu Europy. W decydującym biegu jeszcze go poprawił, notując 10,61 s. Szybszy od reprezentanta Polski okazał się Petrucio Ferreira. Brazylijczyk pokonał dystans w 10,53 s. ustanawiając rekord paraolimpijski.

Z kolei Lech Stoltman zajął trzecie miejsce w pchnięciu kulą (F55). 36-latek ma w swojej kolekcji również brązowy medal z Rio de Janeiro, gdzie uzyskał wynik 11,39 m. Teraz ten rezultat oznaczałby szóste miejsce. Zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski zanotował 12,15 m. Najlepszy okazał się Brazylijczyk Wallace Santos, który ustanowił nowy rekord świata – 12,63 m.

28 sierpnia

3 brązowe medale dla Polski, wszystkie wywalczone w Tokyo Metropolitan Gymnasium. Natalia Partyka była na drodze po piąte z rzędu indywidualne mistrzostwo paraolimpijskie w tenisie stołowym. Jednak w półfinale singla (klasa 10) lepsza od 32-latki okazała się Qian Yang. Gdańszczanka prowadziła w decydującym secie. Ostatecznie jednak przegrała go 9:11 z Australijką chińskiego pochodzenia, a cały mecz – 2:3. Tym samym rywalizację zakończyła z brązowym medalem.

Również Karolina Pęk nie przebrnęła przez półfinał singla (klasa 9). W nim przegrała 1:3, a przeciwniczką 23-latki była Guiyan Xiong. Zawodniczka Bronowianki Kraków po raz czwarty w karierze sięgnęła po medal Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Pierwszy z nich wywalczyła w Londynie w 2012 r. (3. miejsce w drużyną). Po kolejne sięgnęła w Rio de Janeiro (zwycięstwo z drużyną i 3. miejsce indywidualnie).

Brązowy krążek zdobył też Maksym Chudzicki. W półfinale singla (klasa 7) sposób na 22-latka znalazł Shuo Yan. Chińczyk wygrał 3:0 z zawodnikiem Bronowianki Kraków, jednym z paraolimpijskich debiutantów w naszej kadrze.

29 sierpnia

Reprezentacja Polski wzbogaciła się o 2 złote medale. Patryk Chojnowski powtórzył sukces z 2012 r. i po raz drugi w karierze został mistrzem paraolimpijskim w tenisie stołowym. W finale singla (klasa 10) wyższość 31-latka musiał uznać Mateo Boheas. Zawodnik Startu Szczecin wygrał 3:0 z Francuzem, sięgając po swój piąty medal paraolimpijski. W tej kolekcji są jeszcze 2 srebrne krążki (Londyn – drużynowo i Rio de Janeiro – indywidualnie), a także brązowy (Rio de Janeiro – drużynowo).

Natomiast Piotr Kosewicz okazał się najlepszy w rzucie dyskiem (F51). Zawodnik Startu Wrocław uzyskał w swojej drugiej próbie 20,02 m. I tym wynikiem zapewnił sobie zwycięstwo. Dla niego był to debiut w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich, ale na swoim koncie ma też udział w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich – w Nagano w 1998 r. oraz w Salt Lake City w 2002 r.

Tuż za 47-latkiem znalazł się Chorwat Velimir Sandor, który rzucił 19,98 m. Na czwartym miejscu rywalizację zakończył Rafał Rocki (19,51 m), a na piątym – Robert Jachimowicz (19,49 m). Od reprezentantów Polski nieznacznie lepszy wynik miał Łotysz Aigars Apinis, który uzyskał 19,54 m.

30 sierpnia

2 medale dla reprezentacji Polski, kolejne w tenisie stołowym i podnoszeniu ciężarów. Rafał Czuper zajął drugie miejsce w rywalizacji singlistów (klasa 2). Tak samo jak w Rio de Janeiro, w finale lepszy od niego okazał się Fabien Lamirault. W 2016 r. Polak przegrał z Francuzem 1:3, a teraz – 2:3. Decydujący set był wyrównany. W nim 33-latek ze Startu Białystok obronił dwie piłki meczowe, ale ostatecznie rywal wygrał 11:9.

Natomiast Marzena Zięba zdobyła brązowy medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii powyżej 86 kg. 31-latka ze Startu Tarnów wycisnęła 140 kg, dzięki czemu po raz drugi w karierze stanęła na paraolimpijskim podium. W Rio de Janeiro sięgnęła po srebrny krążek z wynikiem 134 kg.

31 sierpnia

2 kolejne medale dla reprezentacji Polski. Lucyna Kornobys została wicemistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą (F34). 43-latka powtórzyła swój sukces z Rio de Janeiro. Tym razem zawodniczka Startu Wrocław uzyskała wynik 8,60 m. Lepsza od niej okazała się tylko Chinka Lijuan Zou. Triumfatorka zawodów ustanowiła nowy rekord świata – 9,19 m.

Natomiast Renata Kałuża została pierwszą Polką, która wywalczyła medal paraolimpijski w kolarstwie ręcznym. W 2016 r. znalazła się tuż za podium. Teraz 40-latka z Veloaktiv Kraków zajęła trzecie miejsce w jeździe indywidualnej na czas (H3).

1 września

Biało-Czerwoni dopisali do swojego dorobku 3 medale. Róża Kozakowska sięgnęła po swój drugi krążek w Tokio. Tym razem została wicemistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą (F32). Zawodniczka Startu Tarnów uzyskała wynik 7,37 m. Lepsza od niej okazała się tylko  Ukrainka Anastasiia Moskalenko, która ustanowiła nowy rekord świata – 7,61 m.

Reprezentacja Polski doczekała się medalu w pływaniu. Sięgnęła po niego Oliwia Jabłońska, która finiszowała trzecia na dystansie 400 m stylem dowolnym (S10). 24-latka po raz trzeci w swojej karierze stanęła na paraolimpijskim podium. 9 lat temu uczyniła to w Londynie (srebrny medal), a 5 lat temu – w Rio de Janeiro (brązowy medal). W Tokio zawodniczka Startu Wrocław uzyskała czas 4:33,20. Najszybsza okazała się Kanadyjka Aurelie Rivard, która ustanowiła nowy rekord świata – 4:24,08.

Kolejny krążek wywalczyli reprezentanci Polski w tenisie stołowym. Tomasz Jakimczuk ze Startu Zielona Góra oraz Rafał Czuper ze Startu Białystok dotarli do półfinału rywalizacji drużynowej (klasa 1-2). W nim przegrali 1:2 z zawodnikami z Korei Południowej, tym samym zostając brązowymi medalistami paraolimpijskimi. Dla Rafała Czupera to drugie podium w Tokio, trzecie w historii paraolimpijskich startów. Z kolei Tomasz Jakimczuk debiutował na zawodach tej rangi.

2 września

Pierwszy w historii medal dla Polski w strzelectwie. Zdobył go Szymon Sowiński. Zawodnik Startu Zielona Góra zajął drugie miejsce w konkurencji pistoletu sportowego 25m (SH1). Żeby osiągnąć ten sukces, 39-latek musiał strzelać w dwóch dogrywkach. Najpierw o wejście do czołowej trójki, a później – o srebrny medal.  Z obu prób wyszedł zwycięsko. W Rio de Janeiro znalazł się tuż za podium w pistolecie pneumatycznym.

3 września

4 medale dla Polski, w tym aż 3 złote. Tak jak w Rio de Janeiro, Natalia Partyka i Karolina Pęk wspólnie zdobyły mistrzostwo paraolimpijskie w tenisie stołowym. W finale rywalizacji drużynowej (klasa 9-10) Polki wygrały 2:0 z Australią. W jej barwach wystąpiły Li Na Lei oraz Qian Yang, które w Tokio już cieszyły się ze złotych krążków w grze indywidualnej. W pojedynku deblowym nasze reprezentantki wygrały 3:2. Następnie Natalia Partyka zrewanżowała się przeciwniczce, z którą przegrała w półfinale grze indywidualnej. Zawodniczka Startu Szczecin wygrała 2:0. W ten sposób zdobyła swój dziesiąty medal na zawodach tej rangi (6 złotych, po 2 srebrne i brązowe).

Z kolei Barbara Bieganowska-Zając po raz trzeci w karierze została mistrzynią paraolimpijską w biegu na 1500 m (T20). Tym samym powtórzyła sukces z Londynu oraz Rio de Janeiro  Zawodniczka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie ma w swoim dorobku też złoty medal w biegu na 800 m (Sydney 2000 r.) oraz brązowy w biegu na 400 m (Rio de Janeiro). 2 dni wcześniej utytułowana lekkoatletka skończyła 40 lat.

Natomiast Karolina Kucharczyk po raz drugi w karierze sięgnęła po złoty medal paraolimpijski w skoku w dal (T20). W 2012 r. triumfowała w Londynie, a 4 lata później zajęła drugie miejsce w Rio de Janeiro. Tym razem pewnie wygrała uzyskując wynik 6,03 m, co oznacza nowy rekord paraolimpijski.

Maciej Lepiato zdobył swój trzeci medal Igrzysk Paraolimpijskich. Po zwycięstwach w Londynie i Rio de Janeiro, przyszedł czas na brązowy krążek w skoku wzwyż (T64). 33-latek zakończył rywalizację z rezultatem 2,04 m. Zwycięzcą został Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards, który skoczył o 6 cm wyżej. Zawodnika Startu Gorzów Wielkopolski mogło zabraknąć w Tokio. W czerwcu 2019 r. doznał kontuzji, który wykluczyła go ze startów prawie na 2 lata.

4 września

Kolejne 2 medale dla reprezentacji Polski. Renata Śliwińska została mistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą (F40). Sukces osiągnęła dzień przed ukończeniem 25 lat.  Zawodniczka Startu Gorzów Wielkopolski zwyciężyła uzyskując wynik 8,75 m, który został nowym rekordem paraolimpijskim.

Natomiast Alicja Jeromin zajęła trzecie miejsce w biegu na 200 m (T47). Zawodniczka Startu Radom uzyskała czas 25,05 sekundy, tym samym ustanowiła nowy rekord Europy. 35-latka po raz ósmy stanęła w swojej karierze na paraolimpijskim podium. W swoim dorobku ma po 4 srebrne i brązowe medale, zdobywane regularnie od Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach w 2004 r.

5 września

Na Stadionie Olimpijskim ceremonia zamknięcia XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie „I’m Possible Award”. To nagroda ustanowiona przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, Fundację Agitos oraz Fundację Centrum Wsparcia Paraolimpijskiego Sportu Nippon. Jest ona przyznawana m.in. jednemu  paraolimpijczykowi i jednej paraolimpijce. Docenieni zostali Lassam Katongo z Zambii oraz Katarzyna Rogowiec, która w biegach narciarskich zdobyła 3 medale Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich (2 złote w Turynie w 2006 r. oraz brązowy w Vancouver w 2010 r.). W imieniu 43-latki nagrodę odebrał prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Bartłomiej Zborowski i Adrian Stykowski / PKPar

Data publikacji: 25.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również