Twórczyni Lasek, Matka Róża Czacka będzie beatyfikowana

Niewidoma zakonnica i założycielka słynnego dzisiaj ośrodka dla niewidomych w Laskach pod Warszawą, na skraju Puszczy Kampinoskiej, twórczyni Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi – Matka Róża Czacka,  będzie włączona do grona błogosławionych Kościoła Katolickiego – tak zadecydował papież Franciszek.

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, poinformował w specjalnym komunikacie, że 12 września br. w Warszawie, o godzinie 12.00, odbędzie się beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej .

Urodziła się w  1876 r. w Białej Cerkwi  (obecnie Ukraina), była hrabianką, córką Feliksa Czackiego i Zofii z Ledóchowskich, a także prawnuczką Tadeusza Czackiego (założyciela Liceum Krzemienieckiego) oraz bratanicą kardynała Włodzimierza Czackiego. W wieku 22 lat całkowicie ociemniała. Własną utratę wzroku potraktowała jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi.

Podróżowała na Zachód, aby poznać nowoczesne metody pracy z niewidomymi. W 1910 r. otworzyła pierwszy dom dla grupki niewidomych dziewcząt w Warszawie. W 1911 władze zarejestrowały Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Na stronie Towarzystwa (https://www.laski.edu.pl/pl) można przeczytać, że „Laski stały się ośrodkiem duchowości franciszkańskiej, przyciągającym ludzi poszukujących; miejscem, gdzie cierpienie spowodowane brakiem wzroku przyjmowane jest z męstwem i pogodą; gdzie na równych prawach współpracują ze sobą osoby niewidome, pracownicy świeccy i siostry zakonne”.

Siostra Elżbieta – takie imię przyjęła w 1917 r. składając śluby wieczyste – sprowadzała, tłumaczyła i wydawała książki i czasopisma z całego świata, pracowała nad dostosowaniem alfabetu Braille’a do polskiego systemu fonetycznego. Wyniki pracy zostały zatwierdzone w 1934 roku przez ówczesne Ministerstwo Oświecenia Publicznego do użytku we wszystkich szkołach dla niewidomych na terenie Polski.

W 1918 utworzyła nowe Zgromadzenie zakonne Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża służących ludziom niewidomym. Ich opiekunem duchowym został ks. Władysław Korniłowicz. Od 1922 r. w Laskach pod  Warszawą matka Elżbieta budowała ośrodek, w którym znalazły się dom Zgromadzenia i ośrodek Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Wraz z ks. Korniłowiczem była jedną z prekursorek katolicyzmu otwartego na inteligencję.

Laski i kościół św. Marcina, przy którym znajduje się klasztor sióstr Służebnic Krzyża, stały się miejscem nowoczesnej, kompleksowej edukacji intelektualnej, duchowej i praktycznej osób z dysfunkcją wzroku i jednym z ważnych ośrodków warszawskiej inteligencji katolickiej.

Została ciężko ranna podczas bombardowań Warszawy w kampanii wrześniowej. Później, w roku 1944, zadecydowała o przystąpieniu zgromadzenia do powstania warszawskiego. Zorganizowano wtedy w Laskach szpitale polowe dla rannych powstańców, przechowywano i dostarczano broń i prowiant oraz przekazywano informacje.

Po wojnie uczestniczyła w odbudowie zniszczonego ośrodka. W 1950 r., wskutek pogarszającego się stanu zdrowia, przekazała kierownictwo swojej następczyni, siostrze Benedykcie. Zmarła w 1961 r. w opinii świętości. Pochowana została w Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył kardynał Stefan Wyszyński.

12 września historia zatoczy koło. Dwie niezwykle charyzmatyczne postaci, bardzo ważne dla Polek i Polaków,  zostaną włączone do grona błogosławionych Kościoła Katolickiego – tym razem wspólnie.

Oprac. IKa, fot. archiwum TOnO w Laskach

Data publikacji: 24.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również