Uchodźców z niepełnosprawnością intelektualną przejmuje niemiecki Caritas

Placówki niemieckiego Caritasu przejmą grupę blisko 200 uchodźców z Ukrainy z niepełnosprawnością intelektualną, który zostali przywiezieni do Polski przez Caritas diecezji opolskiej. Przecieramy szlak dla innych diecezji w kraju – powiedział PAP ks. Arnold Drechsler.

Do woj. opolskiego za sprawą diecezjalnego Caritasu z Ukrainy przywieziono grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki staraniom dyrektora opolskiego Caritasu ks. Arnolda Dreschlera wszyscy zostali zakwaterowani w trzech obiektach na południu województwa. Jak powiedział PAP ks. Drechsler, część grupy została już przewieziona do Niemiec, gdzie znajdą opiekę w placówkach niemieckiego Caritasu.

„Już po przywiezieniu naszych podopiecznych do Polski okazało się, że żaden z wyspecjalizowanych ośrodków nie zgłosił woli ich przyjęcia. Niemcy znaleźli nas dzięki informacji prasowej. Kiedy otrzymaliśmy od nich sygnał, że mają odpowiednie profesjonalne placówki, które są gotowe przyjąć naszych podopiecznych, byłem naprawdę szczęśliwy. Do Niemiec wyjechała pierwsza grupa z opiekunami. Na wyjazd czeka jeszcze stu podopiecznych, ale mamy informację od organizacji działającej pod skrzydłami niemieckiego Caritasu, że to już tylko kwestia czasu” – powiedział ks. Drechsler.

Zdaniem dyrektora opolskiego Caritasu dzięki wymianie informacji z pracownikami tej instytucji w Niemczech, istnieje realna szansa na przewiezienie do niemieckich ośrodków kolejnych osób potrzebujących specjalistycznej pomocy także z innych diecezji w Polsce.

„Każdy gest, każda pomoc jest dla nas niezwykle istotna. To, co robi niemiecki Caritas dla uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym kraju, to prawdziwy dar nieba i powód naszej olbrzymiej wdzięczności” – pokreślił ks. Drechsler. (PAP)

Marek Szczepanik

Data publikacji: 23.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również